Gdynia: Protest pracowników Tesco (akt.)

[2009-11-17 17:54:06]

17 listopada pod gdyńskim hipermarketem sieci Tesco odbył się protest pracowniczy przeciwko polityce niskich płac i złych warunków pracy w firmie. W pikiecie wzięli udział członkowie i członkinie Związku Zawodowego Pracowników Handlu, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacji Pracy. Wsparcia udzieliło im też Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów "Weterani Pracy".

Alicja Nisiewicz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Handlu w gdyńskim Tesco, rozpoczynając protest podziękowała działaczom związkowym z całego kraju za udział w pikiecie i wyraziła ubolewanie, że z pracodawcą nie można porozumieć się w drodze negocjacji i zdesperowani warunkami pracy, pracownicy Tesco zmuszeni są organizować takie formy nacisku na zarząd spółki.

Chcemy 300 złotych podwyżki. Chcemy po prostu dobrej płacy, a nie jałmużny - mówiła Niesiewicz. Pracujemy za dwie, trzy osoby. Naprawdę jest ciężko, dlatego protestujemy przeciwko polityce kadrowej i płacowej - zaznaczyła.

Przemawiająca następnie Iwona Mandat, szefowa Konfederacji Pracy w sieci Tesco powitała na pikiecie członków władz spółki, którzy jej zdaniem biorą udział we wszystkich pikietach pod sklepami Tesco filmując i obserwując pracowników. Mandat żaliła się na politykę zarządu Tesco, która jej zdaniem pracowników traktuje gorzej niż sprzęt, o który w Tesco się dba. Działaczka ujawniła także, że pracownicy Tesco żyją w ciągłym strachu przed zwolnieniami pod byle pretekstem, które zdarzają się nagminnie i mają służyć zastraszaniu załogi.

Dajcie ludziom godnie żyć - wykrzyczała do mikrofonu Zofia Wach, szefowa WZZ "Sierpień 80" w Tesco w Lublinie. Według niej, wobec pracowników zaangażowanych w działalność związkową stosuje się inwigilację i ciągłe represje. Części pracownic, dyrekcja Tesco w Lublinie, miała wręcz uniemożliwić wyjazd na gdyńską pikietę.

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek mówił, że utrzymanie dzienne jednego więźnia w Polsce kosztuje 76 zł. i że są to pieniądze, o których pracownicy Tesco mogą tylko pomarzyć. Pracownicy Tesco mogą zazdrościć więźniom - grzmiał. Ziętek mówił także, że w Polsce otwierane są nowe markety sieci Tesco, ale zatrudnienie w firmie nie wzrasta. Groził także perspektywą strajku w firmie jeżeli postulaty pracowników nie zostaną spełnione. Jeżeli zarząd się nie ugnie to się złamie -zakończył.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Gdyni Jan Gumiński dziękując za okazaną pracownikom w Gdyni solidarność. Gumiński krytykował także rząd PO-PSL, który jego zdaniem broni pracodawców przed pracownikami i który ignoruje prawa tych drugich.

Na koniec przemawiał Krzysztof Wojciechowski z Tesco w Bydgoszczy, który skarżył się na niesprawny sprzęt do przemieszczenia i rozładowywania ciężarów oraz na głodowe pensje, które nie wystarczają pracownikom na zaspokojenie podstawowych potrzeb ich rodzin.

Do protestujących nie wyszedł pomimo wielu próśb nikt z zarządu firmy, ani dyrekcji sklepu w Gdyni. W pikiecie wzięło udział około 200 osób.

Była to już kolejna ogólnopolska pikieta pracowników Tesco na rzecz podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Następna się odbyć na początku grudnia w Częstochowie. W razie dalszego oporu ze strony zarządu Tesco Polska, przed świętami Bożego Narodzenia może dojść do strajku w sklepach.


Grzegorz Ilnicki
Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku