USA: Powstaje Partia Rodzin Pracujących w stanie Vermont

[2009-11-24 11:57:19]

W ostatnich tygodniach w 14 miastach w stanie Vermont odbyły się spotkania organizacyjne lewicowej Partii Rodzin Pracujących (Working Families Party). Organizatorem nowego ugrupowania na terenie stanu jest Dan Brush z Woodbury. Spotkanie komitetu stanowego partii zaplanowano na 14 grudnia.

Będziemy angażować się w sprawy dotyczące sprawiedliwości ekonomicznej. Nie chcemy zajmować się tematami, które będą nas tylko rozpraszać - stwierdził Brush, mówiąc o celach WFP w Vermont. Dodał, że ugrupowanie nie będzie wystawiać własnych kandydatów w wyborach, a raczej poszukiwać wśród kandydatów innych partii osób, którym bliskie są ich ideały.

Bez większych obaw do powstania struktur WFP odnieśli się przedstawiciele innych partii w stanie. Myślę, że to neutralna sprawa - powiedział Morgan Daybell z Postępowej Partii Vermont (Vermont Progressive Party). Im więcej grup walczących o prawa pracujących mieszkańców Vermont, tym lepiej - dodał. Robert Dempsey z Partii Demokratycznej (Democratic Party) przypomniał, że w stanie Nowy Jork działacze WFP często popierali kandydatów jego partii, zaś emerytowany przewodniczący Partii Republikańskiej (Republican Party) Rob Roper dodał, że każdy kto chce może założyć własną partię polityczną.

Brak zainteresowania działalnością nowej partii wyrazili z kolei związkowcy ze Stanowej Rady Pracy Vermont (Vermont State Labor Council), zrzeszeni w Amerykańskiej Federacji Pracy - Kongresie Organizacji Przemysłowych (American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations). Nasza organizacja nie jest przekonana o potrzebie istnienia Partii Rodzin Pracujących - powiedział dyrektor polityczny organizacji Dennis LaBounty. Dodał, że jeżeli Vermont State Labor Council zechce podjąć współpracę z którąś z tzw. "trzecich partii" to byłaby to Postępowa Partia Vermont.

Do tej pory w stanach funkcjonowały trzy partie określane mianem "dużych" - Partia Demokratyczna, Partia Republikańska i Postępowa Partia Vermont oraz trzy "mniejszościowe" - Partia Wolnej Unii (Liberty Union Party), Partia Libertariańska (Libertarian Party) oraz Partia Konstytucyjna (Constitutional Party).

Partia Rodzin Pracujących powstała w 1998 roku w stanie Nowy Jork. Istnieje także w Connecticut, Południowej Karolinie i Oregonie, a także organizuje swoje struktury w Massachusetts i Kalifornii. W jej skład weszli działacze różnych grup obywatelskich, stowarzyszeń, związków zawodowych, a także byłej Nowej Partii (New Party). W niektórych wyborach WFP wystawiała własnych kandydatów, częściej jednak wspiera kampanię konkretnych kandydatów dwóch głównych partii - Demokratów i Republikanów - których poglądy uważa za bliskie interesom pracowniczym.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku