USA: Senat New Jersey przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych

[2010-01-08 14:33:30]

7 stycznia w Senacie stanu New Jersey odbyło się głosowanie nad legalizacją małżeństw osób tej samej płci. Projekt został odrzucony. Przeciw jego przyjęciu było 20 stanowych senatorów, a za 14.

Projekt miał trafić pod obrady stanowego Senatu już w grudniu 2009 roku, jednak głosowanie odłożono ponieważ inicjatorzy zmiany prawa uznali, że nie ma ona wystarczającego poparcia ze strony senatorów.

Głosowanie to było ostatnią możliwością zmiany prawa przed objęciem urzędu przez nowego gubernatora stanu Chrisa Christie, który już zapowiedział, że jest przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych. Żal z powodu nie przyjęcia ustawy wyraził z kolei ustępujący gubernator Jim Corzine.

New Jersey zalegalizowało rejestrowane związki partnerskie osób tej samej płci w 2006 roku po decyzji stanowego Sądu Najwyższego, który uznał, że parom gejów i lesbijek należy zapewnić takie same prawa jakie posiadają małżeństwa. Zdaniem organizacji broniących praw LGBT prawo do rejestrowania związków partnerskich nie gwarantuje jednak przestrzegania orzeczenia stanowego sądu i zapowiadają one dalszą walkę o legalizację homoseksualnych małżeństw.

Obecnie małżeństwa homoseksualne w Stanach Zjednoczonych zalegalizowały stany Massachusetts, Vermont, Connecticut, Iowa i New Hampshire oraz Dystrykt Kolumbii. Małżeństwa osób tej samej płci były także legalne w Kalifornii, a podobna ustawa miała wejść w życie w Maine. W obu przypadkach jednak wyborcy w referendum zdecydowali o odrzuceniu nowego prawa.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku