Górnicze związki zawodowe bojkotują Zespół Trójstronny

[2010-01-20 16:06:35]

Działające w górnictwie węgla kamiennego związki zawodowe zawiesiły swoje uczestnictwo w Zespole Trójstronnym ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. NSZZ "Solidarność" informację o tym podała 19 stycznia, a Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" 20 stycznia. Pozostałe organizacje związkowe swoje decyzje ogłosić mają w ciągu najbliższych dni, lecz można się spodziewać, że uczynią to samo.

Powodem bojkotu Zespołu jest - jak tłumaczą związkowcy - fikcja dialogu. Idea Zespołu została całkowicie wypaczona. W trakcie obrad miały być wypracowywane kierunki działania pożyteczne dla górnictwa. Niestety za czasów koalicji PO-PSL nie było żadnej merytorycznej wymiany argumentów, a tylko buta i arogancja rządzących - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Dominik Kolorz, szef górniczej "Solidarności". Jak dodał, strona rządowa jedynie pozoruje dialog społeczny, a prace zespołu nie prowadzą do godzenia interesów stron, natomiast strona pracodawców zachowuje się ostentacyjnie prowokująco i lekceważąco w stosunku do pozostałych partnerów społecznych.

Natomiast w stanowisku "Sierpnia 80" podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka i Przemysława Skupina, szefa Zespołu ds. Górnictwa przeczytać można m.in.: Skoro resort gospodarki nie stoi na straży realizacji ustaleń z posiedzeń Zespołu, a niektórzy prezesi spółek węglowych lekceważą stronę społeczną, to nie widzimy sensu uczestniczenia i legitymizowania fikcji bezproduktywnych rozmów. WZZ "Sierpień 80" żąda ponadto od rządu rzetelnej oceny działalności zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych, rozpoczęcia ze stroną społeczną prac nad opracowaniem programu dla przyszłości branży górniczej, realnego działania służącego poprawie bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz eliminacji w trybie nadzoru właścicielskiego patologicznych zjawisk mających miejsce w górnictwie.

Informację o zawieszeniu swego udziału w Zespole ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników związki zawodowe przekazały wicepremierowi, ministrowi gospodarki Waldemarowi Pawlakowi, który pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Bojkot jest bezterminowy i obowiązuje od chwili ogłoszenia, co oznacza, że oba związki zawodowe nie wezmą udziału w najbliższym spotkaniu, które ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku