Górnicze związki zawodowe bojkotują Zespół Trójstronny

[2010-01-20 16:06:35]

Działające w górnictwie węgla kamiennego związki zawodowe zawiesiły swoje uczestnictwo w Zespole Trójstronnym ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. NSZZ "Solidarność" informację o tym podała 19 stycznia, a Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" 20 stycznia. Pozostałe organizacje związkowe swoje decyzje ogłosić mają w ciągu najbliższych dni, lecz można się spodziewać, że uczynią to samo.

Powodem bojkotu Zespołu jest - jak tłumaczą związkowcy - fikcja dialogu. Idea Zespołu została całkowicie wypaczona. W trakcie obrad miały być wypracowywane kierunki działania pożyteczne dla górnictwa. Niestety za czasów koalicji PO-PSL nie było żadnej merytorycznej wymiany argumentów, a tylko buta i arogancja rządzących - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Dominik Kolorz, szef górniczej "Solidarności". Jak dodał, strona rządowa jedynie pozoruje dialog społeczny, a prace zespołu nie prowadzą do godzenia interesów stron, natomiast strona pracodawców zachowuje się ostentacyjnie prowokująco i lekceważąco w stosunku do pozostałych partnerów społecznych.

Natomiast w stanowisku "Sierpnia 80" podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka i Przemysława Skupina, szefa Zespołu ds. Górnictwa przeczytać można m.in.: Skoro resort gospodarki nie stoi na straży realizacji ustaleń z posiedzeń Zespołu, a niektórzy prezesi spółek węglowych lekceważą stronę społeczną, to nie widzimy sensu uczestniczenia i legitymizowania fikcji bezproduktywnych rozmów. WZZ "Sierpień 80" żąda ponadto od rządu rzetelnej oceny działalności zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych, rozpoczęcia ze stroną społeczną prac nad opracowaniem programu dla przyszłości branży górniczej, realnego działania służącego poprawie bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz eliminacji w trybie nadzoru właścicielskiego patologicznych zjawisk mających miejsce w górnictwie.

Informację o zawieszeniu swego udziału w Zespole ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników związki zawodowe przekazały wicepremierowi, ministrowi gospodarki Waldemarowi Pawlakowi, który pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Bojkot jest bezterminowy i obowiązuje od chwili ogłoszenia, co oznacza, że oba związki zawodowe nie wezmą udziału w najbliższym spotkaniu, które ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku