USA: Zmarł Howard Zinn

[2010-01-28 12:50:14]

27 stycznia w Santa Monica w Kalifornii, w wieku 87 lat, na atak serca zmarł Howard Zinn, historyk, emerytowany profesor Uniwersytetu w Bostonie, działacz lewicowy, antywojenny i na rzecz praw obywatelskich, autor wielu książek w tym m.in. "A People's History of the United States".

Zinn urodził się 24 sierpnia 1922 roku w Nowym Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów (ojciec pochodził z Austro-Węgier, a matka z Rosji). Podczas II Wojny światowej służył w armii amerykańskiej jako lotnik. Po wojnie ukończył Uniwersytet Nowojorski oraz Uniwersytet Columbia.

W latach 1956-1963 wykładał historię w Spelman College w Atlancie. Później, w latach 1964-1988, był profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Bostońskim. Wykładał również na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Aktywnie działał w ruchu praw obywatelskich, a także w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie.

Miał on ogromny wkład w moralny i intelektualny rozwój amerykańskiej kultury - stwierdził po śmierci Zinna Noam Chomsky. Zmienił sumienie Ameryki w bardzo konstruktywny sposób. Trudno znaleźć mi kogokolwiek z kim mógłbym go porównać. Książki Zinna zmieniły perspektywę widzenia świata całej generacji - dodał.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku