Sri Lanka: Były kandydat na prezydenta aresztowany

[2010-02-13 18:59:46]

8 lutego siły wojskowe aresztowały w biurze w stolicy Sri Lanki, Kolombo, Saratha Fonsekę (na zdjęciu), byłego dowódcę lankijskiej armii i jednego z głównym autorów zwycięstwa nad Tamilskimi Tygrysami w 2009 roku oraz byłego kandydata na prezydenta.

Jak powiedział agencji Reuters Rauff Hakeem, lider Muzułmańskiego Kongresu Sri Lanki, który przebywał w biurze Fonseki zatrzymanie byłego szefa armii Sri Lanki miało bardzo poniżający charakter.

Powodem zatrzymania polityka było oficjalnie wyjawienie wrażliwych informacji wojskowych oraz planowanie zamachu stanu i zabójstwa prezydenta Mahindy Rajapakse i jego rodziny. Według zwolenników Fonseki prawdziwym powodem aresztowania była jego deklaracja, że jest gotowy zeznawać przeciwko każdemu kto dopuścił się zbrodni wojennych względem ludności tamilskiej.

Po zatrzymaniu opozycyjnego polityka na ulicach Kolombo doszło do gwałtownych demonstracji i walk między zwolennikami Fonseki, a sympatykami rządu. W starciach pod siedzibą Sądu Najwyższego 10 lutego rannych zostało osiem osób. Manifestanci popierający prezydenta Rajapakse obrzucili opozycjonistów kamieniami i butelkami. Policja użyła gazu łzawiącego.

Jak poinformowała żona generała, Anoma Fonseka, której umożliwiono spotkanie z mężem, wezwał on swoich zwolenników do zachowania spokoju. Mój małżonek wezwał wszystkich, zwłaszcza wojsko, do zachowania spokoju i nie ulegania prowokacjom w związku z jego nielegalnym aresztowaniem - powiedziała żona Fonseki. Jak dodała jej mężowi uniemożliwiono spotkanie z lekarzem i obawia się ona o jego życie.

Zaniepokojenie zatrzymaniem Fonseki wyraził Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon. Przedstawiciel ONZ Lynn Pascoe ma jeszcze w tym miesiącu odwiedzić Sri Lankę, w związku z tymi wydarzeniami. Działająca w Hongkongu organizacja Azjatycka Komisja Praw Człowieka uznała z kolei, że Fonsece odmówiono prawa do uczciwego procesu.

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 26 stycznia Fonseka startował jako wspólny kandydat głównych lankijskich ugrupowań opozycyjnych, w tym dwóch koalicji - prawicowego Zjednoczonego Frontu Demokratycznego i lewicowego Tamilskiego Sojuszu Narodowego oraz łączący marksizm-leninizm z syngaleskim nacjonalizmem Ludowy Front Wyzwolenia. Oddano na niego 40,15 proc. głosów, w tym głównie w zamieszkałych zamieszkałych przez Tamilów obszarach Mullaitheivu, Point Pedro, Jaffna, Chavakachcheri, Mannaar, Kankesanthurai, Moothoor i Sammanthurai.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku