Urugwaj: Zaprzysiężenie lewicowego prezydenta

[2010-03-01 23:28:40]

José Mujica (na zdjęciu), 74-letni były przywódca partyzantki, który obiecuje rządzić w koncyliacyjny sposób, 1 marca objął urząd prezydenta Urugwaju. Jest on drugim z rzędu lewicowym przywódcą kraju, który do 2005 roku był przez 150 lat rządzony przez partie prawicowe lub wojsko.

Podczas składania przysięgi, którą w imieniu kraju odebrała jego żona, także była przywódczyni partyzantki, nie miał na sobie garnituru ani krawata. Pragnie zachować przyjęty w kampanii wyborczej szorstki wizerunek właściciela farmy kwiatowej, daleki od wizerunku typowego polityka.

Pośród dostojników uczestniczących w ceremonii była amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton.

Mujica, który pomagał w tworzeniu Tupamaros - Ruchu Wyzwolenia Narodowego, który w latach 60. próbował obalić rząd, przeprowadzając zamachy bombowe, porwania i napady rabunkowe, twierdzi obecnie, że odrzuca głupie ideologie przeszłości.

Obiecuje zintensyfikować politykę odchodzącego prezydenta Tabaré Vázqueza, który próbował kontrolować wydatki publiczne, jednocześnie używając wpływów z podatku dochodowego do walki z bezrobociem i zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom poniżej 18. roku życia.

Mujica, który został wybrany w listopadzie 2009, obiecał także promowanie jedności Ameryki Południowej, a jego zwycięstwo zostało z nadzieją przyjęte w regionie świata, w którym nie ustają tarcia pomiędzy lewicowymi i konserwatywnymi rządami państw.

Mujica zachęcił do pojednania pomiędzy konserwatywnym prezydentem Kolumbii Álvaro Uribe a lewicowym prezydentem Wenezueli Hugo Chávezem. Spięcie pomiędzy tymi dwoma przywódcami na szczycie w Meksyku w ubiegłym tygodniu popsuło starania, by utworzyć nowy blok polityczny Ameryki Łacińskiej.

Chávez i Uribe obydwaj wzięli udział w inauguracji Mujici, a Uribe powiedział, że oczekuje doskonałych stosunków z nowym lewicowym rządem Urugwaju.

Podczas kampanii wyborczej Mujica podkreślał, że nie będzie próbował naśladować wysiłków Cháveza, by stworzyć państwo socjalistyczne, a raczej inspiruje go centrowa polityka brazylijskiego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvy.

Mujica uczestniczył w tworzeniu Tupamaros, jednej z wielu natchnionych rewolucją kubańską lewicowych grup zbrojnych, które walczyły w latach 60. z popieranymi przez USA prawicowymi rządami. Skazany za zabicie policjanta w 1971 roku - zbrodnię, do której nigdy się nie przyznał - spędził w więzieniu 15 lat, podczas których torturowano go i przetrzymywano w pojedynczej celi.

Mujica powiedział, że doświadczenie z partyzantki wyleczyło go ze złudzenia, że rewolucja zbrojna może doprowadzić do trwałej zmiany społecznej.

On i jego żona Lucía Topolansky, obecnie senatorka, spędzili ćwierć wieku na przekształcaniu Tupamaros w legalny ruch polityczny. Obecnie jest siłą napędową koalicji partii, które wspierały kampanię prezydencką.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku