Argentyna: Drugi ślub homoseksualny

[2010-03-04 08:52:33]

3 marca w Urzędzie Stanu Cywilnego w stolicy Argentyny, Buenos Aires, doszło do drugiego już ślubu gejowskiego w tym kraju. Jak informuje Agence France Presse związek małżeński, po tym jak w lutym zezwolił im na to sąd, zawarli Damian Bernath i Jorge Salazar.

Pierwszy ślub homoseksualny w Argentynie i całej Ameryce Łacińskiej odbył się 28 grudnia 2009 roku w mieście Ushuaia, stolicy prowincji Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku (Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur). Zawarli go dwaj nosiciele wirusa HIV Alex Freyre i José María Di Bello.

Małżeństwa homoseksualne jako pierwsze w Ameryce Łacińskiej zalegalizowano 21 grudnia w mieście Meksyk (Ciudad de México). Związki partnerskie osób homoseksualnych w tym regionie są legalne w niektórych obszarach Argentyny (Buenos Aires, miasto Villa Carlos Paz i prowincja Río Negro), Meksyku (stan Coahuila), Brazylii (stan Rio Grande do Sul) oraz Urugwaju (gdzie homoseksualne związki partnerskie mają także prawo do adopcji dzieci).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


10 czerwca:

1901 - W Katowicach urodził się Jerzy Ziętek, działacz państwowy, uczestnik powstań śląskich, członek PPR, potem PZPR, od 1945 wojewoda śląski, poseł na Sejm.

1902 - Urodziła się Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna. Kilkakrotnie więziona w okresie międzywojennym. Zamordowana przez Gestapo.

1908 - Na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony Erazm Hejło, 18-letni bojowiec PPS.

1923 - Konferencja delegatów organizacji PPS b. zaboru pruskiego, istniejących na terenie państwa niemieckiego, utworzyła Polską Partię Socjalistyczną w Niemczech.

1924 - Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej, został zamordowany przez faszystów.

1941 - W Warszawie zmarł Ludwik Krzywicki, jeden z wybitniejszych polskich myślicieli marksistowskich, socjolog i ekonomista, pedagog, działacz społeczny, polityk. Twórca polskiej socjologii.

1944 - Niemiecki oddział SS zamordował 218 mieszkańców greckiej wioski Distomo.

1949 - Zmarła Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1962 - Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rasistowską politykę apartheidu stosowaną przez rząd RPA.

1997 - Polska ratyfikowała Europejską Kartę Społeczną.

2020 - Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme zostało 10 czerwca zakończone po 34 latach.


?
Lewica.pl na Facebooku