Wybory do PE: PO prowadzi w sondażach

[2004-02-16 15:06:02]

Platforma Obywatelska może liczyć na największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego - tak wynika z przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą" sondażu. Wyniki potwierdzają stałą tendencję spadkową rządzącej koalicji, której nie pomogłoby nawet umieszczenie na jej listach kandydatów popieranych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz związanych ze Stowarzyszeniem „Ordynacka”.

„Rzeczpospolita” rozpatrywała dwa warianty: w pierwszym rozważając wyniki w oparciu o aktualny układ parlamentarny, w drugim biorąc pod uwagę możliwe sojusze i koalicje międzypartyjne.

W obu przypadkach najwięcej głosów uzyskałaby Platforma Obywatelska, która mogłaby liczyć na 29- procentowe poparcie i uzyskanie 19 mandatów w europarlamencie. W pierwszym wariancie za PO uplasowałoby się PiS (14 procent). Dopiero trzecie miejsce zajęłaby koalicja SLD-UP z 13 punktami procentowymi i podobnie jak PiS z szansą na 9 mandatów. Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się Samoobrona (11 procent), LPR (10 procent) oraz balansujące na krawędzi klauzuli zaporowej PSL (5 procent).

W drugim wariancie poparcie dla PO jest takie same jak w pierwszym przypadku. Obecność na listach SLD-UP kandydatów związanych z prezydentem i „Ordynacką” pozwoliłoby uzyskać koalicji tylko
dodatkowe dwa punkty procentowe oraz jeden mandat więcej. Hipotetyczna koalicja PiS-PSL mogłaby liczyć na 14 procent głosów, co pokrywa się z poparciem dla PiS startującego samodzielnie w wyborach do PE.

W obu wariantach mniejsze ugrupowania prawicowe - SKL i Ruch Społeczny nie uzyskują więcej niż 2 procent głosów i mają niewielkie szanse na włączenie się do rywalizacji o podział mandatów po planowanych na 13 czerwca wyborach. Jak wynika z szacunków, frekwencja wyniesie 30-35 procent.

Równocześnie prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał uchwaloną pod koniec stycznia przez Sejm ustawę o ordynacji wyborczej do PE w Strasburgu. 54 eurodeputowanych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych. Prawo zgłaszania kandydatów będzie przysługiwać komitetom wyborczym partii, koalicjom oraz komitetom wyborczym wyborców (czyli tzw. listom obywatelskim). Warunkiem zgłoszenia listy okręgowej jest uzyskanie 10-ciu tysięcy podpisów.

Konrad Barcewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku