Wybory do PE: PO prowadzi w sondażach
[2004-02-16 15:06:02]
„Rzeczpospolita” rozpatrywała dwa warianty: w pierwszym rozważając wyniki w oparciu o aktualny układ parlamentarny, w drugim biorąc pod uwagę możliwe sojusze i koalicje międzypartyjne. W obu przypadkach najwięcej głosów uzyskałaby Platforma Obywatelska, która mogłaby liczyć na 29- procentowe poparcie i uzyskanie 19 mandatów w europarlamencie. W pierwszym wariancie za PO uplasowałoby się PiS (14 procent). Dopiero trzecie miejsce zajęłaby koalicja SLD-UP z 13 punktami procentowymi i podobnie jak PiS z szansą na 9 mandatów. Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się Samoobrona (11 procent), LPR (10 procent) oraz balansujące na krawędzi klauzuli zaporowej PSL (5 procent). W drugim wariancie poparcie dla PO jest takie same jak w pierwszym przypadku. Obecność na listach SLD-UP kandydatów związanych z prezydentem i „Ordynacką” pozwoliłoby uzyskać koalicji tylko dodatkowe dwa punkty procentowe oraz jeden mandat więcej. Hipotetyczna koalicja PiS-PSL mogłaby liczyć na 14 procent głosów, co pokrywa się z poparciem dla PiS startującego samodzielnie w wyborach do PE. W obu wariantach mniejsze ugrupowania prawicowe - SKL i Ruch Społeczny nie uzyskują więcej niż 2 procent głosów i mają niewielkie szanse na włączenie się do rywalizacji o podział mandatów po planowanych na 13 czerwca wyborach. Jak wynika z szacunków, frekwencja wyniesie 30-35 procent. Równocześnie prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał uchwaloną pod koniec stycznia przez Sejm ustawę o ordynacji wyborczej do PE w Strasburgu. 54 eurodeputowanych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych. Prawo zgłaszania kandydatów będzie przysługiwać komitetom wyborczym partii, koalicjom oraz komitetom wyborczym wyborców (czyli tzw. listom obywatelskim). Warunkiem zgłoszenia listy okręgowej jest uzyskanie 10-ciu tysięcy podpisów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?