Wielka Brytania: Poniżające traktowanie pracowników w przemyśle mięsnym
[2010-03-14 11:55:58]
Według twórców raportu ponad jedna trzecia pracowników znosiła poniżające traktowanie z powodu strachu przed zwolnieniem z pracy i utratą stabilnego źródła przychodów. Ci sami pracownicy nie mieli dostatecznej wiedzy jak bronić swoich praw i złożyć skargę na pracodawców. Migranci stanowili aż jedną trzecią wszystkich pracowników przemysłu mięsnego, oraz aż 70 proc. pracowników zatrudnionych przez zewnętrzne agencje; niektórzy z nich nie mieli pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii. Według raportu w zakładach w Wielkiej Brytanii stosowano przemoc fizyczną taką jak kopanie, popychanie, rzucanie przedmiotami w pracowników. Takie przypadki zgłosiła aż jedna piąta badanych. Poniżano, obrażano i znieważano pracowników. Jedna trzecia badanych doświadczyła lub była świadkiem tego typu zachowań. Według jednej z pracownic kobiety były atakowane w ten sposób częściej niż mężczyźni. W skandaliczny sposób traktowano kobiety w ciąży. Według jednej czwartej pracowników kobiety zmuszane były do pracy, która zagrażała ich stanowi zdrowia (podnoszenie ciężkich przedmiotów, długotrwałe stanie przy taśmie produkcyjnej). Zdarzyły się także przypadki zwolnień kobiet, które zaszły w ciążę. Nie pozwalano pracownikom i pracownicom korzystać z ubikacji nawet gdy mieli problem z pęcherzem (co doprowadzało do moczenia się) lub miały okres (musiały chodzić w przekrwawionych ubraniach). Zmuszano pracowników do pracy po 16-18 godzin, 90 godzin w tygodniu, bez ani jednego dnia przerwy. Ośmiu na dziesięciu z 260 pracowników potwierdziło, że pracownicy zatrudniali przez agencję byli traktowani gorzej niż inni pracownicy. Płacono im mniej, wykonywali także gorsze prace. Zakłady mięsne zwalają winę za złe traktowanie pracowników na supermarkety, które skupują 80 proc. produkowanego przez nich mięsa. Według niektórych firm naciskanie przez supermarkety na produkowanie żywności po bardzo niskich cenach stwarza warunki do nieetycznego zachowania wobec pracowników. Raport można przeczytać tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?