USA: Wyrok przeciwko opatentowaniu genów

[2010-03-30 09:18:42]

Sędzia okręgowy Robert Sweet orzekł 29 marca, że opatentowanie dwóch genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i jajników było niezgodne z prawem. Werdykt uzasadnił tym, że istnienie DNA w izolowanej formie nie zmienia fundamentalnej jakości DNA, które istnieje w organizmie ani zakodowanej w nim informacji.

Orzeczenie to może mieć daleko idące konsekwencje dla obejmowania patentem ludzkich genów w USA, o które zabiegają firmy biotechnologiczne, prowadzące badania z zakresu genetyki. Zdaniem wielu naukowców z dziedziny biologii molekularnej i genomiki praktyka ta miała na celu obchodzenie zakazu bezpośredniego opatentowania DNA w naszych organizmach. W rzeczywistości była tylko prawniczą sztuczką, prowadzącą do tego samego rezultatu.

Zdaniem Sweeta jego werdykt jest zgodny z tym, który wydał Sąd Najwyższy, gdy orzekł, że wyodrębnienie naturalnego produktu nie oznacza, iż może on być opatentowany. Pochwalił firmę za bezsprzecznie wartościowe osiągnięcie naukowe, ale nie za patent, ponieważ wyizolowane DNA nie jest znacząco różne od występującego naturalnie w przyrodzie.

Jak podaje Associated Press, wyrok jest nie tylko zwycięstwem American Civil Liberties Union (ACLU), Public Patent Foundation nad Myriad Genetics, University of Utah Research Foundation i U.S. Patent and Trademark Office. To także wygrana tych naukowców, którzy wierzą, że kryjące w sobie tajemnice życia geny nie powinny być wykorzystywane do generowania zysku.

Choć od wyroku prawie na pewno zostanie wniesiona apelacja, Chris Hansen, jeden z prawników ACLU powiedział, że wyrok oznacza duży krok naprzód dla zdrowia kobiet i dla nauki, a jeśli zostanie podtrzymany przez sąd wyższej instancji, zagrozi patentom, które obecnie obejmują około 20 procent ludzkiego genomu. W naszej opinii niesamowicie zwiększyłoby to możliwości kobiet w poddawaniu się testom i diagnozie, a także otworzyłoby możliwości badawcze naukowcom w całym kraju - dodał.

Mary-Claire King, odkrywczyni pierwszego genu odpowiedzialnego za predyspozycję do raka piersi, nazwała orzeczenie bardzo dobrą wiadomością dla kobiet, które są potencjalnymi nosicielkami genów raka i dla ich rodzin. Powiedziała, że otworzy to drzwi dla naprawdę konkurencyjnego wykonywania testów, a nauce pozwoli zrobić duże postępy, które teraz ograniczane są przez monopolistyczne praktyki korporacji. Dodała, że patentowanie genów nie ma sensu - jest jak patentowanie czyjegoś kciuka.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku