Peru: Rząd ustępuje górnikom

[2010-04-08 19:59:14]

Prezydent Peru Alan García zapowiedział, że jest gotów rozmawiać z drobnymi górnikami złota, którzy od 4 kwietnia blokowali Panamericanę, główną drogę kraju będącą częścią trasy łączącej północ i południe kontynentu. Setki górników, którzy mimo ciężkich starć z policją (które przyniosły 6 ofiar śmiertelnych i kilkadziesiąt rannych) utrzymali swoje pozycje na trasie ogłosili, że strajk zakończy się w ciągu 48 godzin. García obiecał ze swojej strony, że oprotestowana ustawa zostanie poprawiona w trakcie prac parlamentarnych tak aby dać górnikom wystarczająco dużo czasu na zalegalizowanie swojej działalności, włączenie się w system podatkowy oraz takie zorganizowanie wydobycia aby spełniało one nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Rozmowy z górnikami w imieniu prezydenta Garcii, będzie prowadził szef jego gabinetu Javier Velásquez.

Protestujący górnicy, których jest około 4000 tysięcy, pracują z reguły nie niewielką skalę i bez licencji. Choć w swojej pracy używają jedynie kilofów i młotów pneumatycznych to szacuje się, że łącznie "produkują" nawet 20 proc. całego peruwiańskiego wydobycia złota. Peru jest szóstym na świecie eksporterem tego kruszca. Celem Ustawy 012-2010, która stała się przyczyną konfliktu, miało być poddanie kontroli państwa i ograniczenie zakresu nieformalnego wydobycia złota. Według ministra środowiska naturalnego Peru Antonio Bracka wydobycie to dotychczas doprowadziło do zniszczenia około 18 000 hektarów lasów. Jednym z najbardziej poszkodowanych regionów jest, znany ze swojej bioróżnorodności, departament Madre de Dios. W wyniku niekontrolowanego wydobycia złota zniszczony został las tropikalny oraz zanieczyszczone rzeki.

Górnicy oskarżyli rząd o chęć stworzenia prawa, którego skutkiem będzie wejście w miejsce drobnych wydobywców wielkich przedsiębiorstw.

Blokada Panamericany spowodowało korki ciągnące się na setki kilometrów i sprawiły, że w południowej części kraju wystąpiły problemy w zaopatrzeniu w niektóre towary.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku