Wycofanie wojsk USA z Iraku nastąpi zgodnie z planem

[2010-04-18 18:29:17]

Planowane wycofanie 45 tysięcy żołnierzy amerykańskich z Iraku do końca sierpnia jest w toku, niezależnie od ostatnich wzmożonych ataków ze strony partyzantów, powiedział 18 kwietnia dowódca armii USA w Iraku generał Ray Odierno. Jego zdaniem siła Al-Kaidy w tym kraju stale słabnie i jeśli nie będzie jakiejś dramatycznej, nieprzewidzianej zmiany sytuacji, wojsko amerykańskie wycofa się przed terminem.

Obecnie w Iraku stacjonuje około 95 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Po operacji liczba ta zmniejszy się niemal o połowę. Umowa miedzy dwoma państwami przewiduje całkowite wycofanie sił zbrojnych USA do końca 2011 roku.

Jak donosi Associated Press, deklaracja Odierno miała miejsce przed jego wyjazdem pod koniec lata. Zastąpi go gen. Lloyd Austin, szef sztabu Zjednoczonego Kolegium Szefów Sztabów, choć nominacja nie została formalnie ogłoszona przez Pentagon.

Fala śmiertelnych zamachów bombowych w Bagdadzie i okolicach po dyskusyjnych wyborach parlamentarnych, które miały miejsce 7 marca, wywołała wątpliwości, dotyczące utrzymania terminu odwrotu części amerykańskich wojsk z Iraku, oraz zdolności do przejęcia ich funkcji przez siły bezpieczeństwa tego kraju. Oświadczenie amerykańskiego dowódcy rozwiało te wątpliwości.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku