Strajk generalny w Enerdze?
[2010-05-07 22:22:29]
Podczas strajku nie będzie przerw w dostawach do prądu, ale pracownicy spółki nie będą usuwać awarii. 10 dni przed strajkiem generalnym związkowcy planują manifestację. Przejdą sprzed siedziby firmy przy ul. Reja do Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Okopowej. Na ręce wojewody i prezesa grupy Energa zostaną złożone petycje na temat sytuacji w grupie i zaplanowanego strajku generalnego. Wśród postulatów związkowców są: przestrzeganie przez zarząd Grupy Energa porozumień, zaprzestanie "dzikiej restrukturyzacji", 10-procentowa podwyżka, wpływ pracowników na zarządzanie przedsiębiorstwem. Na to jednak nie zgadza się zarząd Grupy Energa. Przypomnijmy: spór w Enerdze toczy się już rok, a w tym czasie demonstrujący związkowcy blokowali centrum Gdańska a 3 marca przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy. -Do akcji strajkowej doprowadziły: nieprzestrzeganie zawartych porozumień, łamanie praw pracowniczych, prowadzenie "dzikiej" restrukturyzacji, przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na barki pracowników grupy - mówił w marcu Roman Rutkowski z komitetu strajkowego. Dodał, że łamanie praw pracowniczych polega na niekonsultowaniu ze związkami zawodowymi przebiegu restrukturyzacji firmy. "Pracodawca sam decyduje o przenoszeniu ludzi na inne stanowiska, nikt z nami na ten temat nie rozmawia, a dialog jest pozorowany" - mówi Rutkowski. Wówczas odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy w przedsiębiorstwie zapatrującym region w prąd. Między godziną 7 a 9 zastrajkowali pracownicy Biur Obsługi Klienta, przerw w dostawach prądu nie było. Akcja protestacyjna została przeprowadzona w skali całego kraju, a związki zawodowe zapowiedziały, że jeżeli pracodawca nie podejmie działań zmierzających do rozwiązania sporu, to forma protestu - zgodnie z Ustawą o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych - zostanie zaostrzona. Grupa Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
28 stycznia:
1831 - W Paryżu zawiązał się komitet francusko-polski pod prezydencją gen. La Fayette'a, którego celem było niesienie pomocy Polsce przeciwko carskiej Rosji.
1886 - W warszawskiej Cytadeli stracono czterech proletariatczyków: P. Bardowskiego, St. Kunickiego, M. Ossowskiego i J. Pietrusińskiego.
1905 - W Królestwie Polskim rozpoczął się strajk szkolny.
1911 - Z powodu strajku studentów na Uniwesytecie Jagiellońskim uczelnia została tymczasowo zamknięta.
1919 - Zmarł Franz Mehring, niemiecki filozof, teoretyk i historyk marksistowski, przedstawiciel lewicowego skrzydła niemieckiej i międzynarodowej socjaldemokracji, współtwórca Komunistycznej Partii Niemiec.
1933 - Urodził się Krzysztof Teodor Toeplitz, pseudonim dziennikarski KTT, dziennikarz, felietonista, publicysta, krytyk filmowy, autor scenariuszy filmowych (m. in. serialu "Czterdziestolatek"), sztuk teatralnych i programów telewizyjnych.
1943 - W Krakowie grupa bojowa GL PPS (WRN) pod dowództwem M. Bomby dokonała zamachu bombowego na Arbeitsamt (Urząd Pracy), niszcząc kartoteki osób przeznaczonych na roboty przymusowe w Niemczech.
2011 - Rewolucja w Egipcie: w ramach akcji „Piątek Gniewu” doszło do masowych protestów i krwawych starć z siłami bezpieczeństwa, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób.
?