Niemcy: Nowe władze Die Linke
[2010-05-20 19:00:24]
W ostatni weekend niemiecka Die Linke wybrała nowy zarząd podczas swojego II kongresu w Rostocku. 570 delegatów decydowało o formowaniu nowego kierownictwa partii. Poprzedni przewodniczący Lothar Bisky i Oskar Lafontaine nie ubiegali się o ponowny wybór i zostali uhonorowani przez delegatów. Oskar Lafontaine zmaga się z problemami zdrowotnymi i chorobą nowotworową, a Lothar Bisky po 16 latach przewodniczenia partii zamierza bardziej skupić się na pracy w Parlamencie Europejskim.
Na miejsca nowych współprzewodniczących wybrano Gesine Lötzsch i Klausa Ernsta. Gesine Lötzsch, jak mówią jej towarzysze uosabia wschodnią część Niemiec, także biograficznie. Jest przewodniczącą struktur partii w Berlinie-Lichtenbergu, najliczniejszych w całych Niemczech. W Bundestagu zasiada od 2002 roku, w latach 2002-2005 była jedną z dwóch posłanek Partii Demokratycznego Socjalizmu (drugą była Petra Pau) które uzyskały mandat w wyborach bezpośrednich. Nie chcemy tylko krytykować rządu, to za mało. Naprawdę chcemy zmienić ten kraj - mówiła Loetzsch w swoim przemówieniu kongresowym. Poparło ją 92,8 głosujących.
Klaus Ernts jest również posłem do niższej izby parlamentu, pochodzi z Bawarii. Jako związkowiec był współzałożycielem WASG (Alternatywa Wyborcza Praca i Sprawiedliwość Społeczna) i ma reprezentować zachodnią cześć Niemiec. Silny zwrot jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej - mówił w swoim przemówieniu odnosząc się do braku regulacji rynków kapitałowych i spekulacji. Klaus Ernst został wybrany z poparciem 74,9 proc. delegatów.
Model kombinacji wschód-zachód i kobieta-mężczyzna został także rozciągnięty na inne ciała statutowe. Zostało to przyjęte w referendum wewnątrz partyjnym, które uchwaliło zmiany w statucie na krótko przed samym kongresem.
Nowe kierownictwo Die Linke chce postawić na rozwój partii. Po ostatnich wyborach w Nadrenii, Die Linke reprezentowana jest w landtagach 13 krajów związkowych, ale członkowie partii chcą umocnienia tej pozycji i zdobycia większych wpływów politycznych. Od kongresu w Rostocku trwa także oficjalnie debata programowa, która ma zakończyć się na wiosnę 2011 roku.
Grzegorz Ilnicki
Oliver Schröder
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?