Unia Europejska rozważa sankcje wobec zadłużonych krajów

[2010-05-22 17:54:59]

Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli ostrzejsze sankcje, by zapobiec tworzenie zbyt wysokich deficytów przez kraje członkowskie i lepiej radzić sobie z ewentualnymi kryzysami ekonomicznymi, jakie mogą w przyszłości czekać stary kontynent.

Obecna limity zadłużenia i deficytu są jedynie na papierze obwarowane wysokimi grzywnami, które nigdy nie zostały wymierzone. Efektywnie pozwoliło to krajom takim jak Grecja na zignorowanie tych limitów i dopuszczenie do narośnięcia potężnego zadłużenia.

Przewodniczący Unii Europejskiej Herman Von Rompuy nie podał szczegółów na temat nowych sankcji, ponieważ członkowie rządów, przedstawiciele europejskiego banku centralnego i Komisji Europejskiej muszą się jeszcze spotkać, by o nich porozmawiać. Powiedział jednak, że rozmowy w Brukseli 21 maja potwierdziły zgodność w tym zakresie. Sankcje mają mieć zarówno finansowy, jak polityczny charakter. Ministrowie mają przy tym nadzieję, że długoterminowe reformy, które mają zostać uchwalone na szczycie w październiku, pozwolą odzyskać zaufanie rynków i poradzić sobie z kryzysem zagrażającym wspólnej walucie.

Wcześniej 21 maja parlament Niemiec zaakceptował prawo pozwalające rządowi partycypować w wartym 750 milionów euro ratunkowym pakiecie obsługi zadłużenia, który powstał głównie z myślą o Grecji. Choć zdecydowana większość członkiń i członków izby niższej parlamentu opowiedziała się za ustawą, to aż dziesięć osób z centroprawicowej koalicji, stanowiącej zaplecze polityczne rządu Angeli Merkel głosowało przeciwko lub wstrzymało się od głosu.

Jak donosi aljazeera.net, Niemcy, które dostarczają największą część pakietu ratunkowego (do 148 milionów euro), są żywo zainteresowane we wprowadzeniu ostrzejszych i skuteczniejszy sankcji wobec krajów, które łamią obecne zasady dotyczące wysokości długu. Sugerowane sankcje mogą polegać na pozbawieniu rządów prawa głosu lub funduszy rozwojowych, na wyrzuceniu ich ze strefy euro lub na ogłoszeniu ich niewypłacalności. Jednak tak ostre środki będą wymagały akceptacji przez parlamenty krajowe lub bezpośrednio przez wyborców.

Van Rompuy stwierdził, że jest przeciwny próbie wprowadzenia aż tak radykalnych sankcji. Musimy pracować w miarę możliwości w ramach obecnych traktatów, ponieważ pozwala to pracować znaczenie szybciej – powiedział. Poparła go również francuska ministerka finansów Christine Lagarde.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku