Unia Europejska rozważa opodatkowanie banków na wypadek kryzysu
[2010-05-26 16:17:45]
Raport Unii Europejskiej zawiera także stwierdzenie, że banki zmuszone do płacenia składek nie powinny przerzucać ich kosztów na klientów w postaci wyższych opłat. W ten sposób sektor finansowy powinien budować rezerwę, która pozwoli na opłacenie kosztów kryzysu bankowego w przyszłości. Fundusz nie będzie miał charakteru paneuropejskiego. Popierane jest natomiast tworzenie zharmonizowanego zestawu uprawnień i zasad. Barnier powiedział: Europa musi objąć przewodnictwo w rozwijaniu wspólnych sposobów postępowania i dostarczaniu modelu współpracy, który mógłby zostać zastosowany globalnie. Wątpliwości budzi niebezpieczeństwo, że banki poczują się zwolnione z odpowiedzialności, gdy będą miały świadomość istnienia funduszu antykryzysowego i zaczną podejmować większe ryzyko. Angela Knight z Brytyjskiego Stowarzyszenia Bankierów (British Bankers Association) powiedziała, że utrzymywanie dużych funduszy służących rozwiązywaniu problemów (resolution funds), jak to proponuje UE, może ułatwić doprowadzenie do kolejnego kryzysu. Zamiast tego proponuje więc zaostrzenie regulacji i nadzoru przez krajowe instytucje, które są uprawnione do interwencji. Jak doniósł 26 maja news.bbc.co.uk, propozycja unijnej komisji ds. rynku wewnętrznego zostanie przedstawiona ministrom finansów UE, głowom państwa i uczestnikom szczytu G20 w czerwcu 2010. Projekt ustawy zostanie zaproponowany w 2011 i będzie potrzebował akceptacji Parlamentu Europejskiego. Europejski pomysł stanowi jedną z prób zaostrzenia regulacji sektora bankowego. Podobny ma zostać zrealizowany za Oceanem. Zgodnie z reformą finansową uchwaloną przez kongres USA utworzony zostanie fundusz o wartości 150 miliardów dolarów, finansowany przez duże firmy z sektora finansowego. Będzie on mógł być używany do rozwiązywania upadłych firm bez sięgania do pieniędzy podatników. Pojawiają się jednak głosy, że instytucje nadzorcze mogą ulegać pokusie ratowania upadających firm. Poza tym ustawa kongresu i senatu muszą być połączone w jedną całość i podpisane przez prezydenta, zanim będą mogły wejść w życie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?