Sejmowych roszad ciąg dalszy (akt.)

[2004-04-01 23:06:45]

Szefowa klubu parlamentarnego Socjaldemokracji Polskiej Jolanta Banach złożyła dziś wniosek o jego rejestrację. Klub SdPl w Sejmie będzie liczył około 32 posłów, 30 z nich to byli parlamentarzyści SLD, pozostali dwaj opuścili dziś Unię Pracy. W Senacie funkcjonuje już 5-osobowe koło, w którego skład także weszli byli działacze SLD i UP.

Dzisiejsze odejścia posłów Tomasza Nałęcza i Jana Sztwiertni z Unii Pracy nie spowodują likwidacji klubu parlamentarnego tej partii, ponieważ już dziś swój akces do UP zgłosiło dwóch innych posłów: Bronisław Dankowski i Alfred Owoc. Obaj posłowie należą do zespołu posłów i senatorów związkowych skupiającego parlamentarzystów działających w OPZZ; Dankowski był do tej pory członkiem klubu SLD, natomiast Owoc - posłem niezrzeszonym. Alfred Owoc został rok temu wykluczony z klubu SLD w związku z tym, że jeden z kolegów klubowych wykorzystał jego kartę magnetyczną podczas głosowania nad wotum nieufności dla wicepremiera Marka Pola.

Zawirowania parlamentarne nie ominęły też Platformy Obywatelskiej, która straciła wczoraj jedną posłankę. Grażyna Paturalska, prywatny przesiębiorca z województwa pomorskiego, odeszła z klubu PO, ponieważ, jak mówiła, uniemożliwiono jej kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem w Platformie obowiązywało arbitralne podejmowanie decyzji. "Nie jestem w stanie zrozumieć obojętności władz Platformy nazywającej się Obywatelską dla podejmowanych przeze mnie inicjatyw społecznych związanych z pomocą ludziom ubogim, szkołom i wspieraniem różnych przedsięwzięć lokalnych" - dodała Paturalska. Przypomniała też swoje akcje charytatywne na rzecz kobiet chorych na raka oraz dla dzieci najuboższych. Posłowie PO - jak podkreśliła Paturalska - najmniej spośród wszystkich klubów parlamentarnych byli zainteresowani udziałem w tych akcjach.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku