Orlen przejmowany

[2004-04-08 22:02:17]

PKN Orlen – jedna z największych spółek z udziałem skarbu państwa ma od dzisiaj nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Na miejsce odwołanego Macieja Giereja walne zgromadzenie akcjonariuszy powołało Jana Wagę, związanego z najbogatszym Polakiem Janem Kulczykiem.

Waga - jedyny kandydat na stanowisko nowego szefa rady nadzorczej - został zgłoszony przez spółkę Kulczyk Holding SA. Do rady weszli też inni ludzie Kulczyka, mimo że jego spółki posiadały jedynie 5 proc. udziałów w Orlenie.

Nowego przewodniczącego poparł minister skarbu Zbigniew Kaniewski - zwolennik szybkiej fuzji Orlenu w węgierskim koncernem naftowym MOL. W tej sprawie minister spotykał się w ubiegłym tygodniu m. in. z prezesem PKN Orlen Zbigniewem Wróblem oraz szefem Nafty Polskiej Krzysztofem Zyndulem.

Kaniewski chce przeprowadzić fuzję do końca kwietnia, przed podaniem się rządu Leszka Millera do dymisji. Zmiana rady nadzorczej na ludzi przychylnych koncepcjom połączenia z węgierskim koncernem ma być pierwszym elementem tego planu.

Samo zaś hasło fuzji z MOL-em może być jedynie zasłoną do innych działań. Dotychczas skarb państwa kontroluje PKN Orlen posiadając 33 proc. akcji spółki i poprzez państwową Naftę Polską, która posiada 17,6 proc. akcji Orlenu. Pod hasłem połączenia nowi przedstawiciele Orlenu zamierzają wykupić wszystkie akcje Nafty, a następnie je umorzyć. W ten sposób państwo utraciłoby kontrolę nad spółką na rzecz obecnej ekipy z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Jana Kulczyka.

Jeden z kandydatów na premiera Marek Belka, zaniepokojony tempem dokonywanych zmian w Orlenie, apelował wczoraj o wstrzymanie jakichkolwiek decyzji do czasu powołania nowego rządu. Stanowisko Belki poparł też klub SLD. Wiele wskazuje jednak, że nikt w tej chwili nie panuje i nie kontroluje działań ministerstwa skarbu.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


8 czerwca:

1893 - Urodził się Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.

1904 - USA: Policja stanowa z Kolorado otwarła ogień do strajkujących górników w Dunville; zginęło 6 osób.

1928 - W Limie urodził się Gustavo Gutierrez, filozof i teolog peruwiański, jeden z gł. twórców teologii wyzwolenia, autor m.in. dzieła "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" (1971).

1936 - W Mińsku Mazowieckim doszło do trwających 4 dni rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych zostało 41 osób. Po zajściach miasto opuściło 3 tys. Żydów.

1936 - Zginął Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Został zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1942 - W warszawskim getcie rozstrzelano Henryka Szaro, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórcy takich tytułów jak "Przedwiośnie" (1928), "Dzieje Grzechu" (1933).

1968 - Włochy: Walki między policją a protestujacymi studentami w Mediolanie. 30 rannych, 250 aresztowanych.

1968 - Utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach.

1990 - Zmarł José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40. założył Partię Socjaldemokratyczną, następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent.

2007 - Zmarł Richard Rorty, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, uważany za współtwórcę postmodernizmu.


?
Lewica.pl na Facebooku