Sejm: Oleksy z laską (marszałkowską)?

[2004-04-16 18:28:06]

Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Janik zapowiedział, że kandydatem SLD na urząd marszałka Sejmu będzie Józef Oleksy. Tym samym upada koncepcja objęcia przez Oleksego teki premiera, lansowana dotychczas przez wiceprzewodniczącą Sojuszu Katarzynę Marię Piekarską. Wniosek o powołanie Oleksego na stanowisko marszałka trafił już do Prezydium Sejmu i zostanie rozpatrzony prawdopodobnie we wtorek.

Liderzy SLD motywują swoją decyzję chęcią ułatwienia Markowi Belce, prezydenckiemu kandydatowi na premiera, prowadzenia rozmów na temat utworzenia nowego rządu i ucięcia tym samym sporów w Sojuszu na temat koncepcji "premiera Oleksego".

Przychylnie o kandydaturze Oleksego na stanowisko marszałka Sejmu wypowiedziała się Unia Pracy i Federacyjny Klub Parlamentarny Romana Jagielińskiego. Liga Polskich Rodzin zapowiedziała, że nie poprze Oleksego, choć spodziewa się, że ów lepiej będzie kierował pracami Sejmu. Zdecydowanie przeciwko kandydatowi SLD opowiedziała się Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Ludwik Dorn (PiS), proszony o skomentowanie zapowiedzi zmian w składzie Prezydium Sejmu, enigmatycznie odparł "Nie nasz wóz malowaną babę wiózł". Marek Borowski (SdPL) przypomniał, iż Socjaldemokracja Polska nie będzie brała udziału w głosowaniach dotyczących zmian na stanowiskach marszałka i wicemarszałków Sejmu.

Brak jednoznacznych deklaracji ze strony PSL. Janusz Wojciechowski zapowiedział, że raczej nie poprze układu Belka - premier, Oleksy - marszałek. Nie jest bowiem tajemnicą, że ludowcy (a konkretnie: sam Wojciechowski) liczyli na stanowisko marszałka Sejmu. Ostatnio Stronnictwo zaproponowało nawet rozwiązanie, w którym to Janusz Wojciechowski zostałby premierem (miałby tę kandydaturę lansować "front ugrupowań ludowych": PSL, PBL, SKL, FKP).
Karuzela ze stanowiskami rozkręciła się już na dobre. Obecna sytuacja polityczna jest jakby kalką schyłkowego okresu rządów AWS. W kraju aż huczy od plotek: kto z kim, dlaczego i za ile... Dochodzi do niespodziewanych przetasowań kadrowych; coraz więcej też "jednomiesięcznych" ministrów (vide Oleksy i Kaniewski). Całkiem niepoważnie zachowują się przedstawiciele SLD i PSL.

Przed poważnym wyzwaniem staje natomiast Socjaldemokracja Polska. Głosowanie nad odwołaniem Marka Borowskiego i Tomasza Nałęcza będzie pierwszym sprawdzianem wiarygodności nowego ugrupowania. Aby okrzepnąć na scenie politycznej i zyskać zaufanie, działacze Socjaldemokracji muszą, paradoksalnie, wyrzec się stanowisk i zaszczytów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku