Żywiec: Protest pracowników "Śrubeny"

[2010-08-07 08:40:09]

5 sierpnia, od godz. 13.00 do 15.00, pracownicy firmy "Śrubena" z Żywca zorganizowali strajk ostrzegawczy przed główną bramą zakładu przy ul. Grunwaldzkiej. W pikiecie uczestniczyło około 300 osób. Związkowcy już zapowiedzieli, że w razie nie spełnienia ich postulatów zaostrzą akcję protestacyjną.

Od ponad 7 miesięcy pracownicy fabryki domagają się podwyżki płac o 200 złotych, podczas gdy zarząd firmy zgadza się tylko na przyznanie miesięcznych premii w wysokości 100 złotych. Od 3 lat otrzymywaliśmy taką samą pensję, której nie podniesiono nam nawet o wskaźnik inflacji. Jednak dopiero marcowa obniżka zarobków, kompletnie nas dobiła - powiedział stronie super-nowa.pl wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Wacław Oleś.

Żywiecka Fabryka Śrub "Śrubena" jest jedną z większych polskich fabryk produkujących elementy złączne. W 1998 roku na bazie wydzielonego majątku powstała "Fabryka Śrub Śrubena Produkcja sp. z o.o.", której właścicielem został syndyk masy upadłości SA. W połowie 2005 roku fabrykę kupiła grupa inwestycyjna, która przekształciła fabrykę w spółkę akcyjną pod nazwą "Śrubena Unia SA". Obecnie zakład zatrudnia blisko 400 osób.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku