USA: Sąd zakazał finansowania badań nad komórkami macierzystymi
[2010-08-24 10:03:22]
Pozew został złożony w czerwcu przeze koalicję grup argumentujących, że finansowanie przez państwo badania nad komórkami macierzystymi stanowi pogwałcenie prawa, zakazującego używania funduszy federalnych do niszczenia ludzkich zarodków. Sędzia Royce Lamberth w 15-stronicowym uzasadnieniu przychylił się do tej argumentacji, uznając, że wyodrębnienie komórki macierzystej wiąże się ze zniszczeniem zarodka. Jak przypomina aljazeera.net, prawo zakazujące niszczenia zarodków z funduszy federalnych zostało wprowadzone w 1996 roku przez Kongres USA i znane jest jako "poprawka Dickey’a-Wickera". Były prezydent George W. Bush w 2001 roku wydał na tej podstawie dyrektywę, zakazującą finansowania badań nad komórkami macierzystymi. Administracja Obamy przekonywała jednak, że badania te nie wymagają zniszczenia ani pozbycia się zarodków, które zostały stworzone w wyniku zapłodnienia in vitro. Naukowcy wskazują na dużą użyteczność badań nad komórkami macierzystymi, które biorą swoją nazwę od tego, że różnicują się do innych typów komórek, a więc niejako z nich rodzą się inne komórki. Po pierwsze mogą być one używane do badań, które nie mogą myć prowadzone wewnątrz organizmu. Po drugie zaś - potencjalnie można za ich pomocą wyprodukować komórki niezbędne do zastąpienia zniszczonych tkanek mięśnia sercowego, trzustki czy nawet mózgu. Badania nad komórkami macierzystymi dają więc perspektywę odtwarzania narządów niezbędnych do życia zamiast przeszczepiania ich - jak dotąd - z organizmów dawców. Operacje implantologiczne nie tylko wiążą się z pogarszaniem zdrowia i jakości życia żywych dawców i ryzykiem odrzucenia przeszczepu u biorcy, ale też wobec uodparniania się bakterii na antybiotyki według niektórych naukowców w niedługim czasie staną się zbyt ryzykowne z uwagi na ryzyko nieuleczalnej infekcji. Stąd badania komórek macierzystych wiążą się z ratowaniem życia żywych ludzi, kosztem zarodków, które i tak przecież masowo giną w naturalny sposób. Odwołując zakaz wprowadzony przez poprzednika Obama zwrócił uwagę na możliwy dzięki finansowaniu badań nad macierzystymi komórkami embrionalnymi przełom w medycynie oraz odrzucił fałszywy wybór pomiędzy solidną nauką i wartościami moralnymi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?