Naddniestrze: Obchody 20-lecia proklamowania niepodległości

[2010-09-04 17:35:00]

2 września w Tyraspolu świętowano 20. rocznicę proklamowania Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej.

Głównym punktem obchodów była defilada wojskowa. Wbrew apelowi władz Mołdawii do przedstawicieli obcych państw o powstrzymanie się od udziału w obchodach rocznicy "proklamowania antykonstytucyjnego reżimu we wschodnich rejonach kraju", do Tyraspola przyjechały delegacje z Rosji, Ukrainy, Abchazji, Osetii Południowej i Górskiego Karabachu.

Liczące pół miliona mieszkańców Naddniestrze ogłosiło niepodległość we wrześniu 1990 roku. W lipcu tego roku tamtejsze MSZ, powołując się na wyrok Trybunału w Hadze w sprawie Kosowa, zaapelowały do świata o uznanie niepodległości ich kraju. Wskazały przy tym także na wyniki referendum z 2006 roku, w którym 97 proc. mieszkańców republiki poparło oddzielenie się od Mołdawii.

Status ten uznały jednak do tej pory tylko Abchazja i Osetia Południowa oraz Górski Karabach - kontrolowana przez Ormian enklawa w Azerbejdżanie. Rosja nie uznała niepodległości Naddniestrza, ale wspiera ten kraj finansowo, a na jego terytorium stacjonują rosyjskie wojska.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku