USA: 10 lat za udział w masakrze w Gwatemali

[2010-09-17 07:55:34]

Były żołnierz gwatemalskich oddziałów specjalnych Gilberto Jordan został w USA skazany na 10 lat więzienia za udział w masakrze ludności cywilnej w 1982 roku.

Jordan został aresztowany w związku z nieprawdziwymi danymi, które podał aby otrzymać w 1999 roku amerykańskie obywatelstwo.

Po sprawdzeniu jego przeszłości okazało się, że w roku 1982 jego jednostka, biorąca udział w wojnie domowej w Gwatemali, zaatakowała wioskę Dos Erres, zabijając 162 jej mieszkańców w tym kobiety i dzieci.

Podczas trwającej w latach 1960-1996 wojny domowej w Gwatemali, walcząca z lewicową partyzantką, wspierana przez USA armia rządowa dokonała ponad 400 masakr ludności cywilnej. Odpowiada ona za około 95 proc. przypadków łamania praw człowieka podczas konfliktu.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku