Warszawa: Protest pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych

[2010-09-18 06:59:08]

17 września o godzinie o godzinie 11.00 pod Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy demonstrowało około 70 związkowców z Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP i "Sierpnia 80" w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie.

W pikiecie współuczestniczyli także członkowie "Sierpnia 80" Tramwajów Warszawskich.

Pracownicy protestowali przeciwko polityce zarządu spółki i prezesa Mieczysława Magierskiego. Stan taboru autobusowego jest na tyle tragiczny, że wiele autobusów jest zdezelowanych. W samym tylko 2009 roku ponad 20 autobusów stanęło w płomieniach w czasie jazdy. Odpowiedzialny za płonące autobusy jest nie kto inny, ale sam prezes Magierski, który w ramach chwalonej przez ratusz "polityki finansowej" kazał pozwalniać personel techniczny obsługujący autobusy.

Zarząd MZA nagminnie łamie prawa pracownicze. Kierowcy nie mają zagwarantowanych przerw w czasie pracy, a podwyżki która wynagrodziłaby im wzrost cen nie dostali już dawno. Warunki pracy są skandaliczne, pracownicy skarżą się na niskie temperatury w kabinach w miesiącach zimowych.

Prezes Magierski pieniądze przeznaczone na wywalczoną przez pracowników podwyżkę przeznaczył na... dodatek efektywnościowy. Otrzymał on, do pensji wynoszącej 18 tysięcy złotych, nagrodę w wysokości 35 tysięcy od samej prezydent Warszawy

Podczas protestu związkowcy "Sierpnia 80" złożyli do Urzędu Miasta dwie petycje.

Pierwszą złożyła organizacja związkowa w MZA wspólnie z przedstawicielami Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP. Pracownicy domagają się w niej m.in. zmiany zarządu na osoby potrafiące zarządzać Spółką z poszanowaniem praw pracowników i zapewnić rozwój sieci komunikacyjnej Warszawy oraz bezpieczny transport samochodowy, a także podniesienia wynagrodzeń o 20 procent.

Druga petycja podpisana przez przewodniczącą "Sierpnia 80" w Tramwajach Warszawskich, Krystynę Goszczyńską dotyczy m.in. zapewnienia podwyżek adekwatnych do wzrostu cen, poprawy bezpieczeństwa w czasie jazdy oraz warunków sanitarno-socjalnych. Pracownicy Tramwajów Warszawskich nie wykluczają możliwości strajku.

Nie wszystkie związki zawodowe obecne w MZA poparły protest.

W pikiecie nie uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowej "Solidarności" w Tramwajach Warszawskich. Na stronie zakładowej organizacji tego związku można było za to znaleźć informacje o festynie związkowym, beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki i pogrzebie Henryka Jankowskiego.

Przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP i "Sierpnia 80" w swoich wypowiedziach nie szczędzili ostrych słów na temat zarówno prezesa i zarządu spółki, jak i posłusznych prezesowi działaczy związkowych z "Solidarności".

Wstępnie na 19 listopada, a więc na dwa dni przed wyborami samorządowymi, zapowiedziano następną pikietę.

Krzysztof Wójcicki


News został opublikowany także na portalu "Władza Rad" (www.1917.net.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 listopada:

1922 - W Azinhaga urodził się Jose Saramago, portugalski pisarz, socjalista, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1998.

1930 - Wybory do Sejmu III kadencji - tzw. wybory brzeskie. Stronnictwa Centrolewu uzyskały 97 mandatów, w tym PPS 24.

1935 - Urodził się France-Albert René, lewicowy polityk seszelski, wieloletni prezydent tego kraju.

1945 - Powstało UNESCO.

1989 - 8 osób (w tym 6 jezuitów) zostało zamordowanych na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim w stolicy Salwadoru San Salvador przez skrajnie prawicowe szwadrony śmierci.

1989 - Na ulicach Madrytu zmarłą Dolores Ibárruri żegnał kondukt 200 tys. ludzi.

1997 - W Paryżu zmarł Georges Marchais, francuski polityk. W latach 1972-94 lider Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK).


?
Lewica.pl na Facebooku