Porozumienie w KW S.A., prezesi z zarzutami

[2010-09-18 11:21:31]

Łącznie kilkanaście godzin trwały odbywające się 16 i 17 września rozmowy ostatniej szansy pomiędzy zarządem Kompanii Węglowej S.A., a związkowcami. Spór zbiorowy dotyczył założeń "Strategii rozwoju i funkcjonowania Kompanii Węglowej S.A. w latach 2010-2016 z perspektywą do roku 2020", z którą nie zgadzała się strona społeczna.

"Strategia" zakładała m.in. likwidację kilku kopalń i zakładów, zmniejszenie zatrudnienia o 17 tys. osób (w tym 1400 już w 2011 r.), zamrożenie górniczych płac przez 10 lat czy też obniżenie wielkości produkcji węgla o 7 mln ton.

Niekorzystnym dla górników zmianom sprzeciwiły się wszystkie działające związki zawodowe (w tym reprezentatywne w Kompanii: NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Górników w Polsce, Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra", Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80"). Zawiązały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy i ustaliły harmonogram strajków. Najbliższy miał się odbyć 20 września.

Strajku nie będzie w wyniku podpisania porozumienia. Mówi ono o obowiązywaniu dotychczasowej strategii dla tej największej w Europie spółki węglowej. Oznacza to, że zagrożone likwidacją kopalnie, w tym "Halemba" dalej będą pracować. Górnicy dostali gwarancję zatrudnienia co najmniej do 2015 r. Ewentualne redukcje etatów dotkną jedynie administrację i to po konsultacjach ze związkami. Ponadto udało się wywalczyć 3-proc. podwyżki płac.

To jest kolejne dobre porozumienie, szkoda tylko, że zostało zawarte pod pręgierzem akcji strajkowej - powiedział szef górniczej "Solidarności", Dominik Kolorz.

Związkowcy nie ukrywają, że do podpisania porozumienia przyczyniły się zatrzymanie przez ABW i następnie postawienie prokuratorskich zarzutów korupcji establishmentowi górniczemu. Takie dostali m.in.: Mirosław K. - obecny prezes Kompanii, Maksymilian K. - były prezes tej spółki a obecnie szef Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, a także byli dyrektorzy kopalń należących do Kompanii Węglowej. Te same zarzuty objęły byłych i obecnych menedżerów Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wszyscy łącznie mieli wziąć 3 mln zł łapówek.

Według Bogusława Ziętka, przewodniczącego "Sierpnia 80", akcja prokuratury to prawdziwe tsunami w górnictwie. Zarzuty postawiono bowiem tuzom, które przez ostatnie lata decydowały w branży - powiedział.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku