Porozumienie w KW S.A., prezesi z zarzutami
[2010-09-18 11:21:31]
"Strategia" zakładała m.in. likwidację kilku kopalń i zakładów, zmniejszenie zatrudnienia o 17 tys. osób (w tym 1400 już w 2011 r.), zamrożenie górniczych płac przez 10 lat czy też obniżenie wielkości produkcji węgla o 7 mln ton. Niekorzystnym dla górników zmianom sprzeciwiły się wszystkie działające związki zawodowe (w tym reprezentatywne w Kompanii: NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Górników w Polsce, Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra", Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80"). Zawiązały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy i ustaliły harmonogram strajków. Najbliższy miał się odbyć 20 września. Strajku nie będzie w wyniku podpisania porozumienia. Mówi ono o obowiązywaniu dotychczasowej strategii dla tej największej w Europie spółki węglowej. Oznacza to, że zagrożone likwidacją kopalnie, w tym "Halemba" dalej będą pracować. Górnicy dostali gwarancję zatrudnienia co najmniej do 2015 r. Ewentualne redukcje etatów dotkną jedynie administrację i to po konsultacjach ze związkami. Ponadto udało się wywalczyć 3-proc. podwyżki płac. To jest kolejne dobre porozumienie, szkoda tylko, że zostało zawarte pod pręgierzem akcji strajkowej - powiedział szef górniczej "Solidarności", Dominik Kolorz. Związkowcy nie ukrywają, że do podpisania porozumienia przyczyniły się zatrzymanie przez ABW i następnie postawienie prokuratorskich zarzutów korupcji establishmentowi górniczemu. Takie dostali m.in.: Mirosław K. - obecny prezes Kompanii, Maksymilian K. - były prezes tej spółki a obecnie szef Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, a także byli dyrektorzy kopalń należących do Kompanii Węglowej. Te same zarzuty objęły byłych i obecnych menedżerów Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wszyscy łącznie mieli wziąć 3 mln zł łapówek. Według Bogusława Ziętka, przewodniczącego "Sierpnia 80", akcja prokuratury to prawdziwe tsunami w górnictwie. Zarzuty postawiono bowiem tuzom, które przez ostatnie lata decydowały w branży - powiedział. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?