Afganistan: Wybory parlamentarne z ofiarami w ludziach

[2010-09-19 08:03:27]

W wyborach parlamentarnych w Afganistanie, które odbyły się 18 września o 249 mandatów rywalizowało 2514 kandydatów, w tym zaledwie 406 kobiet. Około 10,5 miliona uprawnionych do głosowania mogło oddawać głosy w ponad 5800 punktach wyborczych. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa zadecydowano, że ponad 1000 punktów wyborczych nie zostanie otwartych.

Według wstępnych informacji podanych przez bbc.co.uk, frekwencja wyniosła około 40 procent. Jest to wprawdzie mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2005 roku, kiedy to do urn udała się połowa uprawnionych do głosowania, ale zważywszy na okoliczności i tak stanowi spory sukces. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział, że wyborcy wykazali odwagę i determinację. Słowa te nawiązują do licznych ataków zbrojnych, w tym rakietowych, przeprowadzonych przez talibskich partyzantów w trakcie wyborów, aby zniechęcić do głosowania. Minister spraw wewnętrznych Afganistanu powiedział, że zginęło w nich trzech pracowników sił bezpieczeństwa i jedenastu cywilów. Zamach bombowy przeprowadzono także na gubernatora prowincji Kandahar, ale urzędnikowi temu udało się ujść z życiem.

Liczba aktów przemocy 18 września wyniosła 445 i była zbliżona do tej, która została odnotowana podczas wyborów prezydenckich 20 sierpnia 2009 roku; wówczas zdarzeń takich było 479.

Choć wybory się odbyły, to zachodzi obawa, że w wielu miejscach doszło lub dojdzie do oszustw. Ustronność i niedostępność niektórych punktów wyborczych sprawiła, że urny wyborcze były tam dostarczane na osłach. Głosy będą liczone ręcznie, więc ostatecznych rezultatów nie poznamy wcześniej niż pod koniec października. Stwarza to oczywiście olbrzymie pole do nadużyć. Po ogłoszeniu wyników należy spodziewać się skarg i odwołań ze strony kandydatów.

Jedna z najbardziej spektakularnych prób oszustw miała miejsce w prowincji Helmand, gdzie aresztowano 26 ludzi z fałszywymi dokumentami tożsamości. Inna została wykryta we wschodniej prowincji Wardak, gdzie urzędnicy próbowali zapełnić urny w zamkniętym lokalu wyborczym. Wystąpiły też problemy z nieścieralnym tuszem, używanym do zapobiegania podwójnemu głosowaniu (na zdjęciu - na palcu wyborcy), głosami oddawanymi na podstawie pełnomocnictw, a także niezliczonymi próbami wywierania nacisku. Jeszcze przed wyborami talibowie wzywali do bojkotu wyborów i trzymania się dżihadu.

Nader Nadery z Fundacji na rzecz Wolnych i Uczciwych Wyborów w Afganistanie (Free and Fair Election Foundation of Afghanistan, FEFA), grupy monitorującej wybory, powiedział, że wykryto rozległe nieprawidłowości i wezwał Niezależną Komisję Wyborczą, żeby zapewniła uczciwość reszty procesu wyborczego. Jednocześnie stwierdził, że głosowało więcej ludzi niż oczekiwano, a ofiar zamachów talibskich było mniej.

Ogłoszenie ostatecznych rezultatów jest wprawdzie przewidziane na 31 października, ale wstępne będą znane 22 września. Najprawdopodobniej skład rządu nie ulegnie zmianie, ale władza prezydenta Hamida Karzaja może ulec osłabieniu, jeśli popierani przez niego kandydaci zostaną pokonani lub jeśli zajdzie podejrzenie o sfałszowanie wyborów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1936 - PPS, Bund i klasowe związki zawodowe wygrały wybory do Rady Miejskiej Łodzi.

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku