Niemcy: Wzrost poparcia dla Zielonych

[2010-09-19 08:42:39]

18 września blisko 100 tysięcy tysięcy osób uczestniczyło w Berlinie w demonstracji przeciwko planom rządu Angeli Merkel, który chce wydłużenia o 12 lat eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych. Na transparentach widniał symbol przeciwników energii jądrowej - czerwone słońce oraz hasło: "Energia atomowa? Nie dziękuję!". Do manifestacji wezwały organizacje ekologiczne, przy poparciu Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands), Sojuszu 90/Zielonych (Bündnis 90/Die Grünen) i Lewicy (Die Linke).

Zdaniem komentatora "Spiegel Online International" Charlesa Hawley`a nowa fala protestów antynuklearnych w Niemczech może doprowadzić do gwałtownego wzrostu wpływów Zielonych, którzy niegdyś swoje poparcie zbudowali na podobnych akcjach w latach 70-tych. Jak pokazują ostatnie sondaże, na Zielonych chce głosować 23 proc. mieszkańców Bawarii oraz 27 proc. mieszkańców Badenii-Wirtembergii. W sondażu ogólnokrajowym na to ugrupowanie chce oddać głos 22 proc. ankietowanych, zaledwie 2 proc. mniej od socjaldemokratów.

Z taktycznego punktu widzenia Zieloni muszą się teraz bardzo cieszyć - powiedział gazecie Gerd Langguth, były parlamentarzysta centroprawicowej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (Christlich Demokratische Union), obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Bonn. Znowu powrócił ich główny temat. Ich unikalny "produkt" stanie się teraz znacznie bardziej widoczny - dodał. Oddala się jednak tym samym perspektywa przyszłej koalicji z CDU, popieranej przez niektórych polityków Zielonych. Koalicja z partią Merkel jest w tej chwili całkowicie niewyobrażalna - powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Claudia Roth tygodnikowi "Stern".

W ostatnich dniach politycy Zielonych i CDU zaczęli nawzajem bardzo ostro krytykować swoje stanowiska w sprawie elektrowni atomowych. Przewodniczący parlamentarnej frakcji Sojuszu 90/Zielonych Jürgen Trittin nazwał działania podjęte przez konserwatywno-liberalny rząd deklaracją wojny wobec jego ugrupowania. Z kolei Armin Laschet, polityk CDU z Nadrenii-Północnej Westfalii uznał, że sprzeciw Zielonych wobec energii atomowej jest staroświecki i że jeżeli traktują ten pogląd jak dogmat, to żadna koalicja w przyszłości nie jest możliwa.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku