Szczecin: Jurczyk zostaje

[2004-05-25 14:13:17]

Marian Jurczyk zachował stanowisko prezydenta Szczecina. Referendum w sprawie odwołania go jest nieważne z powodu bardzo niskiej frekwencji, która wyniosła niecałe 19 procent.

Dla ważności głosowania potrzebna była 30-procentowa frekwencja. Zdecydowana większość uczestników niedzielnego referendum, 56,5 tysiąca osób, opowiedziała się za dymisją prezydenta miasta. Przeciwnego zdania było 3,8 tysiąca szczecinian.

Marian Jurczyk został wybrany na prezydenta miasta półtora roku temu. Jego styl rządzenia spotkała się z powszechną dezaprobatą większości ugrupowań szczecińskiej sceny politycznej, które zawiązały Komitet Referendalny w celu usunięcia go z pełnionego urzędu. Niezależny Ruch Społeczny, jedyne ugrupowanie wspierające prezydenta, oszacowało koszt nieudanego referendum na 367 tysięcy złotych.
Szczecińskie referendum nie ma zwycięzcy. Przegrani są organizatorzy, triumfować nie może również Marian Jurczyk, z którego polityką nie zgodziła się zdecydowana większość głosujących. Przede wszystkim porażkę ponieśli jednak mieszkańcy Szczecina, którzy swą absencją i biernością udowodnili, jak daleko jeszcze nam do standardów społeczeństwa obywatelskiego. Szeroko zakrojona kampania referendalna i łączące się z nią olbrzymie koszty nie zmobilizowały szczecinian do wzięcia sprawy w swoje ręce. Szczecin potwierdził trend odwracana się ludzi od polityki, która staje się dla nich dziedziną coraz bardziej obojętną.

Konrad Barcewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku