Warszawa: Dzień lokatora i "negocjacje" z władzami

[2010-10-05 11:09:08]

Około 50 osób demonstrowało 4 października w Warszawie pod budynkami sądów z okazji Międzynarodowego Dnia Lokatora.

Protest zorganizowało Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów aby pokazać luki prawne oraz absurdalne wyroki sądów wymierzone w lokatorów. W pikiecie wzięli udział również członkowie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Lewicowej Alternatywy i Komitetu Obrony Lokatorów.

Piotr Ciszewski z WSL i LA powiedział, że w Polsce pomimo, że oficjalnie nie istnieje, wciąż funkcjonuje eksmisja na bruk polegająca na wyrzucaniu ludzi do pomieszczeń tymczasowych, a następnie na bruk. Dodał, że w procesach eksmisyjnych miasto niemal zawsze występuje przeciwko przyznaniu lokatorom lokalu socjalnego.

Drastyczne przypadki sądowych niesprawiedliwości przedstawił Piotr Ikonowicz z KSS. Mówił, że coraz więcej przedstawicieli środowisk lokatorskich zyskuje na szczęście niezbędną wiedzę prawną.

Po krótkim wiecu zebrani udali się na Warszawskie Spotkania Mieszkaniowe zwołane przez ratusz. Według WSL termin spotkań uznawanych oficjalnie za "negocjacje ze stroną społeczną" został celowo wyznaczony tak aby uniemożliwić uczestnictwo w nich osób biorących udział w demonstracji zgłoszonej wcześniej w urzędzie.

Demonstranci wkroczyli na salę w której odbywało się spotkanie ignorując wcześniejsze listy według których tylko zapisani na nie mieli prawo uczestniczyć w rzekomo otwartych negocjacjach.

Zniecierpliwienie wywołało wystąpienie reprezentującej ratusz Katarzyny Łęgiewicz zastępcy dyrektora Biura Polityki Lokalowej. Lokatorów zdenerwował fakt, że przedstawiała tą samą prezentację którą widzieli już na sesji nadzwyczajnej Rady Miasta w kwietniu. Wystąpienie zostało przerwane przez ludzi domagających się głosu.

Również osoby prowadzące spotkanie okazały się wynajętymi przez ratusz zawodowymi negocjatorami, nie mającymi pojęcia o kwestiach mieszkaniowych ani prawnych.

W wystąpieniach strony lokatorskiej jedna z działaczek WSL przedstawiła jaki standard spełnia przydzielony jej lokal komunalny, który nie powinien nawet nadawać się do zamieszkania, ilustrując to zdjęciami.

Przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów i stowarzyszenia Przemysłowa po raz kolejny zwrócili się do ratusza z pytaniami przedstawianymi na nadzwyczajnych sesjach Rady Miasta. Od dyrektor Łęgiewicz dowiedzieli się, że ratusz udzielił odpowiedzi na te postulaty... przewodniczącej Rady Miasta.

Jakub Gawlikowski z KOL jako przykład antyspołecznej polityki władz miasta podał przyznanie rodzinie lokalu socjalnego o tak niskim standardzie, że spowodowało to rozpoczęcie procedury pozbawienia rodziców praw do opieki nad dzieckiem ze względu na brak odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszonych w Stronie Społecznej określili spotkanie jako przedwyborczą farsę. Ratusz zapowiada jeszcze cztery podobne spotkania, jednak przedstawiciele organizacji lokatorskich zastanawiają się czy będą w ogóle uczestniczyć w spotkaniach o takiej formule. Ich wątpliwości budzi fakt, że ratusz wciąż nie odpowiada na pytania złożone już w kwietniu.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 października:

1866 - W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.

1916 - Urodził się François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995. Uznawany w prawie wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z dwóch - obok de Gaulle'a - największych prezydentów w historii.

1923 - Militaryzacja kolei, czyli powołanie strajkujących kolejarzy na "ćwiczenia wojskowe", w czasie których mieli wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

1930 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 przywódców Centrolewu.

1939 - Rozwiązanie PPS przez jej władze; powstała konspiracyjna organizacja polityczna WRN.

1945 - Bolesław Bierut wydał dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

1957 - Zmarł Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel o lewicowych poglądach; najczęściej tłumaczony grecki autor.

1959 - Urodził się Evo Morales, lewicowy prezydent Boliwii.

1972 - W Dahomeju (obecnie Benin) władzę przejęła armia, tworząc wojskowy rząd rewolucyjny.

2013 - Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach. Największe poparcie uzyskały: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (20,45% głosów), Akcja Niezadowolonych Obywateli (18,65%), Komunistyczna Partia Czech i Moraw (14,91%) oraz TOP 09 (11,99%).

2014 - Urzędująca prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na II kadencję.

2017 - Jacinda Ardern (LP) objęła urząd premiera Nowej Zelandii.


?
Lewica.pl na Facebooku