Nowa Zelandia: Warner Bros. demontuje prawo pracy

[2010-10-31 17:56:48]

28 października rząd Nowej Zelandii ogłosił umowę zawartą z zarządem i kierownictwem amerykańskiej korporacji filmowej Warner Brothers. Umowa ma na celu zatrzymanie w tym kraju produkcji filmów o Hobbicie, pomyślanych jako tzw. "prequele" (filmy wcześniejsze z punktu widzenia chronologii fabuły) trylogii "Władca pierścieni". Ekranizacje powieści J.R.R. Tolkiena powstają w reżyserii pochodzącego z Nowej Zelandii Petera Jacksona. Opozycja z Partii Pracy mówi o "dniu hańby". Jeden z opozycyjnych parlamentarzystów zaprezentował przeprojektowaną flagę kraju, uzupełnioną o logo Warner Bros. Deputowany Charles Chauvel powiedział: Co czeka nas ze strony rządu w następnej kolejności? Co damy następnej ponadnarodowej korporacji, która zażąda od nas dalszej rozbiórki naszych standardów pracy w zamian za jakąś tam inwestycję? Jest to rząd, który - jak to ujął "Financial Times" - zredukował Nową Zelandię do statusu klienta amerykańskiego studia filmowego.

Przedstawiciele kierownictwa Warner Bros i premier John Key spotykali się, by zażegnać groźbę Amerykanów, że niezwykle wysokobudżetową produkcję (1,5 miliarda dolarów), przy której pracę spodziewało się uzyskać tysiące Nowozelandczyków, przeniosą do innego kraju. Warner Bros w zamian za realizację filmu w Nowej Zelandii żądało między innymi prawnej ochrony przed groźbą strajku pracowników. Rząd Keya ogłosił wprowadzenie w nadzwyczajnym trybie (z pominięciem normalnych, czasochłonnych procedur) zmian w prawie pracy przekształcających aktorów i innych członków ekip filmowych z pracowników w zakontraktowanych zleceniobiorców, tym samym pozbawiając ich prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych, prawa do strajku, płatnego chorobowego itd. Jak podaje brytyjski dziennik "The Guardian", w okresie, gdy związki zawodowe organizowały kampanię sprzeciwu wobec takich ustępstw, niektórzy działacze otrzymali pogróżki, że zapłacą życiem.

Ugoda między amerykańską korporacją a rządem czteromilionowego wyspiarskiego kraju mówi także o jeszcze większych ustępstwach podatkowych (15 mln dolarów ponad to, co już w trybie zwyczajnych odpisów Amerykanom oferowano) oraz pokrycie ogromnej części budżetu reklamowego filmu pod pozorem jego znaczenia dla promocji (m.in. turystycznej) kraju, którego plenery będą wypełniały kadry filmu. Według obliczeń brytyjskiego "The Observer", statystyczny Nowozelandczyk (wliczając dzieci) dorzuci się na produkcję Warner Bros. sumą 350$.

Wartość rynkowa Warner Bros wynosi 36 miliardów dolarów, równa jest jednej trzeciej rocznego PKB Nowej Zelandii.

Produkcja filmowa i telewizyjna stanowi istotną część nowozelandzkiej gospodarki, która dąży do zwiększania udziału branży opartych na wiedzy, produkcji i przetwarzaniu symboli. Nowozelandzka kinematografia uwikłana jest jednak w patologiczną strukturę ogromnego stopnia uzależnienia od amerykańskiego mocarstwa filmowego wykorzystującego ogromne zasoby ludzkie wysoko wykwalifikowanej, mówiącej tym samym językiem i zwykle żądającej niższych niż Amerykanie wynagrodzeń siły roboczej i ogromne przestrzenie słabo zaludnionych, bogatych krajobrazowo wysp dla własnych produkcji (np. "Avatar" Jamesa Camerona). Sukcesy miejscowej kinematografii zwykle pociągają za sobą drenaż największych oryginalnych talentów (Jane Campion, Peter Jackson), a cały przemysł filmowy, w tym nawet produkcja miejscowego kina, utrzymuje się w ogromnym stopniu ze świadczenia usług podwykonawczych i sprzedaży praw do eksploatacji dla wielkich podmiotów gospodarczych z Hollywood.

Jarosław Pietrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku