Strajk ostrzegawczy personelu pokładowego LOT

[2010-11-08 13:18:29]

10 listopada od godziny 10.00 do 12.00 odbędzie się ostrzegawczy strajk personelu pokładowego PLL LOT, organizowany przez Związek Zawodowy Personelu Pokładowego (ZZPP). Strajk będzie miał miejsce w bazie macierzystej w Warszawie. W ramach strajku pracownicy personelu pokładowego, którzy mają zaplanowane czynności służbowe w godzinach od 10 do 12 nie będą opuszczać sali przystartowej na lotnisku. W efekcie loty zaplanowane w godzinach strajku będą opóźnione. W ramach protestu pracownicy od kilku dni noszą także opaski na ramię z napisem "Strajk personelu pokładowego".

ZZPP protestuje przeciw wprowadzonym w życie 1 kwietnia tego roku zmianom w Regulaminie Pracy PLL LOT. Zdaniem związkowców zmiany zostały przyjęte w sposób sprzeczny z prawem, z naruszeniem interesu pracowników, bez odpowiedniej konsultacji ze związkami zawodowymi.

Trzy podstawowe postulaty strajkujących to: przywrócenie pracownikom dwóch dni odpoczynku rekompensujących "dług czasowy" związany ze zmianami sfer czasowych; zmiana regulacji czasu odpoczynku personelu pokładowego; oraz przywrócenie dodatkowego urlopu kondycyjnego, który do 1 kwietnia tego roku przysługiwał (w wymiarze dwóch tygodni) personelowi pokładowemu na równi z pilotami.

Zdaniem ZZPP zmiany szefostwo PLL LOT wykazało się złą wolą w negocjacjach z przedstawicielami pracowników. Przedstawiciele kierownictwa mieli przychodzić nieprzygotowani na rozmowy ze związkami, nie byli też w stanie przedstawić wiarygodnych analiz sytuacji finansowej firmy uzasadniających konieczność zmian regulaminu uderzających w interesy pracowników.

Jakub Majmurek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


13 czerwca:

1849 - Nieudana próba wzniecenia rewolucji w Paryżu. W Lyonie wojsko rozpędziło demonstrację.

1901 - Urodził się Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP).

1905 - Przed Sądem Wojskowym w Warszawie stanął bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja.

1926 - Na konferencji opozycyjnych działaczy PPS i związków klasowych w Krakowie powstała PPS-Lewica.

1991 - Zmarł Karl Bielig, niemiecki polityk, deputowany Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).

2005 - Zmarł Álvaro Cunhal, działacz komunistyczny, 1961-92 sekretarz generalny Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).

2020 - Na COVID-19 zmarł Edén Pastora, zwany Comendante Zero, nikaraguański polityk, jeden z liderów Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN).


?
Lewica.pl na Facebooku