Portugalia: Strajk generalny
[2010-11-25 11:35:47]
Od 22 lat dwa związki zawodowe nie łączyły swoich sił w strajku generalnym, ale w obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej dostrzegły moment żeby to zrobić. To największy strajk w histori Portugali, większy niż ten w 1988 roku - powiedział João Proença, sekretarz generalny Centralnej UGT. Dwa największe związki zawodowe w Portugalii wezwały do strajku generalnego w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu zapowiadanemu przez rząd. Protest rozpoczęła lizbońska kolej miejska. W instytucjach pożytku publicznego - między innymi szpitalach - świadczone będą tylko niezbędne usługi. Władze lotnictwa cywilnego ostrzegły, że odwołanych może zostać aż 98 proc. lotów. Związki zawodowe twierdzą ze 80 proc. pracowników zostało w domu, podczas gdy rząd mówi że około 20 proc. Portugalia to jeden z najbardziej dotkniętych kryzysem państw Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy Portugalii osiągnął w zeszłym roku 9,4 proc. PKB. Wkrótce parlament ma zadecydować o przyjęciu budżetu na przyszły rok, w którym przewidziane są ogromne cięcia i oszczędności. Uderzą one przede wszystkim w pracowników sfery publicznej oraz osoby korzystające z pomocy społecznej. Budżet ten przewiduje m.in. 5-procentową redukcję płac w sektorze publicznym oraz podwyżkę VAT z 21 proc. do 23 proc. Premier Portugalii José Sócrates z Parti Socjalistycznej (Partido Socialista) zapewniał 22 listopada, że jego kraj nie potrzebuje "żadnej pomocy", by uporać się z trudnościami finansowymi, zaznaczając, że nie ma żadnej analogii między Portugalią a Irlandią. Portugalia jest obecnie jednym z najwolniej rozwijających się krajów Europy. W 2003 r. Portugalia zanotowała spadek PKB, zaś jego wzrost w 2006 r. w wysokości 1,3 proc. był nie tylko najniższy w Unii Europejskiej, ale też w całej Europie. Portugalia ma także najwyższy w Europie wskaźnik analfabetyzmu - 10,4 proc. mieszkańców w wieku powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać ani pisać |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?