Raport IBM BCS: najtańsza siła robocza w Polsce

[2004-06-29 20:26:05]

IBM Business Consulting Services opublikował raport, w którym analizuje Polskę, Czechy, Węgry i Słowację pod kątem wskaźników warunkujących napływ inwestycji zagranicznych.

Okazało się, że Polska oferuje inwestorom najtańszego pracownika, obciążającego pracodawcę jedynie 20,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto, podczas gdy w innych krajach naszego regionu wskaźnik ten sporo przekracza 30 proc. Całkowity, miesięczny koszt polskiego pracownika, jaki ponosi firma, jest znacznie niższy niż w Czechach czy na Węgrzech.

Raport podkreśla też inny parametr, niekorzystnie różniący nas od w/w krajów, którym są znacznie od nich wyższe płace kadry menadżerskiej, w poważnym stopniu obciążające koszt działalności firmy.

Jako największe przeszkody w lokowaniu się u nas kapitału inwestycyjnego, wymieniono, zbyt długi czas załatwiania formalności związanych z zakładaniem firm, skomplikowaną i nieczytelną procedurę, oraz niską jakość administracji i sądownictwa.
Nie po raz pierwszy okazuje się, że dzikie wrzaski dobiegające bez przerwy ze strony naszych kręgów biznesowych o rzekomo horrendalnie drogiej robociźnie, mają jedynie wymusić na kolejnych rządach przedłużenie istniejącego status quo i tym samym zapewnić sobie prawo do dalszego, niemal niewolniczego wyzysku pracownika. Nie najlepiej to świadczy o jakości naszych przedsiębiorców, nierzadko z profesorskimi tytułami, bo jest oczywistym, że takie praktyki, wzmocnione dodatkowo frezowaniem socjalu, oznaczają zdjęcie z rynku pieniądza, a to z kolei musi udusić popyt wewnętrzny. Mniejszy popyt oznacza mniejszy zysk przedsiębiorcy, a zatem da mu pretekst do jeszcze gwałtowniejszego domagania się od rządzących, działań na rzecz minimalizacji kosztów, czyli dalszego obniżania płac.

Zachodzi zatem pytanie: czy istnieje poziom płac pracowniczych, który usatysfakcjonuje naszych biznesmenów? Wydaje się, że progiem tym może być jedynie świadczenie pracy za tak zwane "co łaska".

Jacek Nadrowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku