Wlk. Brytania: Podwyżki czesnego pomimo protestów studenckich

[2010-12-09 23:01:40]

Brytyjski parlament zatwierdził 9 grudnia plan potrojenia wysokości czesnego, które płacą studenci wyższych uczelni. Nie przeszkodził mu w tym sprzeciw części posłów koalicji rządowej. Izba niższa przegłosowała nową ustawę większością 21 głosów. Aż 27 członków Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów głosowało przeciw, a garstka wstrzymała się.

Wcześniej setki demonstrantów starły się z policją na placu przed parlamentem. Niektórzy studenci rzucali transparenty, gdy konna policja próbowała rozbić zgromadzenie. Jak podaje aljazeera.net, według policji ośmiu funkcjonariuszy zostało rannych w starciach, w tym jeden z poważną raną szyi. Dziewięciu demonstrantów zostało aresztowanych.

Głosowanie było ważnym sprawdzianem dla koalicyjnego rządu Konserwatystów i Liberalnych Demokratów. Podwyżka czesnego stawia w niezręcznej pozycji wicepremiera Nicka Clegga, który - podobnie jak inni kandydaci Liberalnych Demokratów - podpisał obietnicę wyborczą, że sprzeciwi się takiemu posunięciu.

Tysiące studentów 9 grudnia wzięły udział w demonstracjach i siedzących protestach w całej Wielkiej Brytanii, wieńcząc w ten sposób tygodnie protestów. W centralnym Londynie nie przeszkodziła im w tym temperatura zbliżona do zera, która w tej części kraju należy do rzadkości. Ostatni tak zimny grudzień miał miejsce w 1990 roku. Policja zmobilizowała wszystkie siły, żeby stawić odpór spodziewanym 20 tysiącom demonstrantów i bronić parlamentu.

Rząd ustalił, że czesne wzrośnie z 3 tys. do 9 tys. funtów. Pod wpływem protestów studenckich podniósł jednak poziom dochodu, powyżej którego absolwenci muszą spłacać kredyty studenckie, a także udostępnił tę usługę finansową dla studentów uczących się w niepełnym wymiarze godzin.

Studenci twierdzą, że system ten pogrąży absolwentów w długach i uczyni dostęp do gruntownej edukacji niemożliwym dla wielu.

Gabinet Davida Camerona broni decyzji jako jednego z bolesnych, ale niezbędnych środków ograniczania deficytu budżetowego.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku