Unia Pracy broni Kralkowskiej

[2004-07-11 23:14:31]

W Warszawie obradowała Rada Krajowa Unii Pracy. Wyraziła ona głębokie oburzenie pojawiającymi się w mediach atakami na Ewę Kralkowską, byłą wiceminister zdrowia z rządach Leszka Millera i Marka Belki. Przewodniczący RK UP Marek Pol powiedział: "Podkreślamy, że minister Kralkowska od początku kadencji Sejmu współpracuje już z szóstym ministrem zdrowia, wypełniając swoje obowiązki zgodnie z prawem i procedurami. Zarzut prowadzenia w Sejmie zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o NFZ uznajemy za niepoważny".

Przypomnijmy, że posłanka Ewa Kralkowska została wiceministrem w 2001 roku po zwycięskich dla SLD i Unii wyborach parlamentarnych. Bezpośrednim zwierzchnikiem minister Kralkowskiej był Mariusz Łapiński. To właśnie Kralkowska pilotowała w Sejmie projekt ustawy likwidującej kasy chorych a wprowadzającej w ich miejsce scentralizowany Narodowy Fundusz Zdrowia. W styczniu tego roku ustawę zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Ewa Kralkowska straciła posadę za czasu ministra Marka Balickiego, obecnie członka Socjaldemokracji Polskiej. Po złożeniu dymisji przez Balickiego, Kralkowska była wymieniana w gronie jego następców. Jednak poraz kolejny została wiceministrem. Funkcję tę pełniła nieprzerwanie do piątku, kiedy to złożyła dymisję z zajmowanego stanowiska. Unia Pracy nie wycofuje jednak rekomendacji dla posłanki Kralkowskiej do zajmowania funkcji ministerialnych w resorcie zdrowia.

Kralkowska stała się obiektem poważnych ataków ze strony posłanek i posłów zasiadających w Sejmowej Komisji Zdrowia. Była wiceminister była wielokrotnie krytykowana przez Marka Balickiego oraz posłanki PO: Elżbietę Radziszewską i Ewę Kopacz oraz posła PiS Bolesława Piechę. Liderzy Unii tłumaczą powyższe ataki tym, że Kralkowska jest konsekwentną przeciwniczką współpłacenia pacjentów za usługi medyczne i tym jakoby miała się narazić środowiskom liberalnym.

Rada Krajowa UP zajęła się także sprawami prywatyzacji. Przewodniczący RK podkreślił, że Unia opowiada się za utrzymaniem przez Państwo pakietów kontrolnych akcji w przedsiębiorstwach o strategicznym znaczeniu dla kraju. Dlatego prywatyzacje w sektorach: energetycznym, bankowym, ubezpieczeń, pocztowym, górniczym i zbrojeniowym powinny zostać poddane szczególnej kontroli.

Przewodnicząca Unii Izabela Jaruga-Nowacka skrytykowała natomiast inicjatywę Ligi Polskich Rodzin pod nazwą "Marsz do IV RP". "Chcemy zatrzymać marsz LPR, bo Liga chce kroczyć ku takiej RP gdzie nie będzie miejsca na prawa człowieka, na neutralność światopoglądową, gdzie grupy mniejszościowe będą albo obywatelami drugiej kategorii, albo będą więźniami tej IV RP" - powiedziała Nowacka.

Rada Krajowa wybrała także swojego wiceprzewodniczącego. Został nim były senator, a obecnie jedyny deputowany Unii do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku