Irlandia: 17 lat wolności byłego księdza pedofila

[2010-12-19 12:04:34]

Dublińska katolicka archidiecezja przez 17 lat od otrzymania pierwszej skargi, nie zgłosiła zarzutów nadużycia wobec dzieci przez byłego księdza Tony'ego Walsha policji. W ciągu tego okresu Walsh najprawdopodobniej wykorzystał "setki dzieci", według Raportu Murphiego opublikowanego po raz pierwszy 17. grudnia 2010.

Raport ujawnia również, jak decyzja irlandzkiego trybunału kościelnego o usunięciu Walsha z duchowieństwa w 1993 roku została cofnięta dzięki odwołaniu się do Watykanu. W czasie trwania samego procesu odwoławczego Walsh wykorzystał następne dziecko, co doprowadziło do jego uwięzienia po raz pierwszy.

W obserwacji opublikowanej po raz pierwszy w Raporcie Murphiego komisja stwierdziła, że głównym czynnikiem w decyzji Rzymu w sprawie zwolnienia Walsha okazało się przypisanie pedofilii jako motywu.

Komisja stwierdziła, że według prawa kanonicznego, seryjny sprawca nadużyć wobec dzieci, mógł uzyskać łagodniejsze traktowanie przez archidiecezję lub przez Rzym z tego tylko powodu, że zdiagnozowano go jako pedofila i jako takiego podlegającego "żądzom" poza jego kontrolą.

Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin powiedział ostatniej nocy, że nie myśli iż to może być odzwierciedleniem tego, co kanoniczni prawnicy myślą [dzisiaj]. Wobec ciągłych spraw wytaczanych Kościołowi w Dublinie przeciw księżom wykorzystującym dzieci, pedofilia nigdy nie była traktowana jako obrona. Dodał, że w przeszłości większość irlandzkich biskupów czuła, że postępowanie z Kongregacją Duchownych było katastrofalne.

Uznał też, że powrót do stanu świeckiego przez Walsha może być właściwym przykładnym wyrokiem, choć nie był pewien, czy powrót do stanu świeckiego jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Przyznał też, że przez lata nie miał kontroli nad Walshem.

Arcybiskup Martin, który wcześniej wystosował do ofiar przeprosiny, powiedział, że to było zatrważające, że Walsh mógł kontynuować proceder tak długo.

Wczorajsza publikacja rozdziału 19. Raportu Murphiego nastąpiła po aresztowaniu Walsha 6 grudnia 2010 za nadużycia w stosunku do chłopców w latach 1970-tych i 1980-tych. Został skazany na 16 lat.

Podczas kiedy pierwszy zarzut przeciw Walshowi wpłynął w 1978 roku, Garda [policja w Irlandii] pierwszy raz skontaktowała się z nim w 1991 roku, kiedy matka [innego] chłopca wniosła zarzut. Ówczesny kanclerz archidiecezji dublińskiej Alex Stenson zadzwonił do komisariatu Gardy w poszukiwaniu szczegółów. Zapytany przez policję, czy Walsh był już notowany, uchylił się od odpowiedzi, jak wynika z jego własnych notatek.

Komisja potwierdziła, że kardynał Desmond Connell zareagował zdecydowanie, kiedy został arcybiskupem w 1988, kiedy podejrzewano Walsha.

To kardynał Connell był tym, który zdecydował o usunięciu Walsha ze stanu duchownego i postępował w tym kierunku wbrew wskazówkom i w szczególności sprzeciwiając się wikariuszowi sądowemu Gerardowi Sheehy'owi i pomimo sprzeciwowi Roty Rzymskiej (Sądu Apelacyjnego).

Komisja uznała jako "gorszący" fakt, że dwóch oficerów policji, którzy mieli podejrzenia wobec Walsha w latach 1990 i 1992 zaniechało wszczęcia dokładnego śledztwa kryminalnego. Powiedziała, że "pewnego rodzaju" dochodzenie kryminalne wszczęto w 1991 roku, ale zostało skutecznie odłożone ad acta, ponieważ Kościół prowadził swój własny proces karny. Archidiecezja w końcu skontaktowała się z policją w sprawie skarg na Walsha w maju 1995 roku.

Wojciech Wrona


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku