"Fahrenheit 9.11" w Polsce
[2004-07-14 22:45:12]
Początkowo data premiery ustalona była na 16 lipca, jednak m.in. z powodu problemów, jakie miał film w USA zdecydowano o przesunięciu terminu premiery o tydzień. „Mogę tylko powiedzieć, że echa tego, co działo się w Stanach Zjednoczonych, są odczuwalne także w Polsce. Poza tym firmy, które mają bliskie związki z USA, czy takie, których centrale znajdują się w Stanach Zjednoczonych, nie chcą z nami współpracować przy promocji obrazu. Boją się reperkusji” - powiedział „Trybunie” Marcin Piasecki, dyrektor Kina Świat International, polskiego dystrybutora filmu Moore’a. Jak informuje Piasecki problemy z dystrybucją „Fahrenheit 9.11” występują również w innych krajach europejskich. Daje przykład Niemiec, gdzie premierę przeniesiono bezterminowo, choć – jak zaznacza – nie zna przyczyn tej decyzji. W Wielkiej Brytanii i Francji film bije rekordy popularności, wyprzedzają go tylko takie super-hity jak „Shrek 2”, „Władca Pierścieni”, „Harry Potter” czy „Pasja”. W USA film zarobił już ponad 57 mln dolarów. Nie obyło się jednak bez skandalu. Kilka stanów w środkowej części USA zakazało wyświetlania filmu ze względu na „antyprezydencką tematykę filmu”. Michael Moore w swoim filmie „Fahrenheit 9.11” [tytuł nawiązuje do znanej powieści s.f „Fahrenheit 451” o społeczeństwie, w którym zabroniono książek] krytykuje atak na Irak, styl prezydentury George’a W. Busha; przypomina m.in. skandal wyborczy sprzed 4 lat w okręgu Palm Beach, kiedy to brat przyszłego prezydenta, gubernator Florydy nakazał zaprzestać ponowne liczenie głosów, gdy zorientował się, że może on nie wygrać wyborów; wykazuje powiązania między „dynastią” Bushów, a rodziną bin Ladena. Zwraca również uwagę na ograniczenie swobód obywatelskich w USA po 11 września. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?