Subwencje dla partii politycznych mniejsze o połowę
[2010-12-23 15:18:09]
16 grudnia Sejm przyjął senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o partiach politycznych, na mocy której subwencje budżetowe dla tychże (wszystkich, które przekroczyły 3-procentowy próg w wyborach parlamentarnych) zostaną od początku 2011 r. zredukowane o 50 proc.
Decyzja ta zapadła stosunkiem głosów - 226 za (kluby Platformy Obywatelskiej i Polska Jest Najważniejsza, koła Socjaldemokracji Polskiej i Stronnictwa Demokratycznego), 219 przeciw (kluby Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jak również posłanka Zdzisława Janowska z SdPl, poseł Jan Widacki z SD, posłowie niezrzeszeni Andrzej Celiński i Ludwik Dorn), przy braku głosów wstrzymujących się.
W bieżącym roku partie otrzymały z budżetu niemal 115 mln złotych, a same subwencje były głównym źródłem ich finansowania. Najwięcej, bo ponad 40 mln złotych otrzymała z tego tytułu Platforma Obywatelska. Pozostałe partie otrzymały: Prawo i Sprawiedliwość - 38 mln, Polskie Stronnictwo Ludowe - 15 mln, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 14 mln, natomiast pomniejsze ugrupowania łącznie 6 mln. Od nowego roku kwoty te będą mniejsze o połowę. Zmiana przepisów oznacza, że w budżecie pozostanie ponad 55 mln złotych.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.