Sędziowie Trybunału przychylili się do prośby marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który w specjalnie przesłanym piśmie wnioskował o przełożenie terminu obrad w sprawie Komisji Majątkowej. Poinformował w nim Trybunał, że przygotowana przez rząd PO-PSL, a później przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja ustawy o stosunku państwo-Kościół, likwidująca Komisję Majątkową, wejdzie w życie 1 lutego, a więc w dniu jutrzejszym i od tego czasu skarga dotycząca Komisji może już zostać uznana za bezprzedmiotową. Według jednego z wnioskodawców tej skargi, posła SLD Sławomira Kopycińskiego swoją prośbę marszałek tłumaczył m.in. opinią o możliwości zachwiania równowagi finansów publicznych ze względu na ewentualne roszczenia poszkodowanych przez Komisję (w przypadku stwierdzenia jej nielegalności).
Do wniosku marszałka Sejmu przychylił się dzisiaj również przedstawiciel wnioskodawców skargi, poseł SLD Stanisław Rydzoń.
Komisja Majątkowa działała na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego z 19 maja 1989 r., przyjętej przez ostatni Sejm PRL. Komisja Majątkowa miała za zadanie zwracanie Kościołowi rzymskokatolickiemu tych ziem, które nie podlegały ustawie o nacjonalizacji mienia z 1950 r., gdyż nie przekraczały powierzchni 50 ha, lecz mimo tego były - z naruszeniem ówczesnych przepisów - nacjonalizowane (często również bez wydawania odpowiednich pokwitowań). W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Komisji - oprócz jednoinstancyjnego trybu procedowania - zarzucano różne nadużycia, w tym przekazywanie podmiotom kościelnym ziem im nienależnych czy działania korupcyjne, w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich. Poszkodowanymi w wyniku prac Komisji Majątkowej miały być m.in. podmioty samorządowe, w których posiadaniu znajdowały się w międzyczasie ziemie przekazane później Kościołowi.
Joanna Darkiewicz