
Trybunał Konstytucyjny nie zajął się Komisją Majątkową
[2011-01-31 17:00:27]
Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo swoje posiedzenie ws. Komisji Majątkowej. W dniu dzisiejszym, 31 stycznia, Trybunał miał wydać orzeczenie dotyczące skargi grupy posłów SLD ze stycznia 2009 r. dotyczącej domniemanej niekonstytucyjności trybu procedowania Komisji Majątkowej (w związku z jednoinstancyjnością, czyli brakiem możliwości odwołania od jej decyzji).
Sędziowie Trybunału przychylili się do prośby marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który w specjalnie przesłanym piśmie wnioskował o przełożenie terminu obrad w sprawie Komisji Majątkowej. Poinformował w nim Trybunał, że przygotowana przez rząd PO-PSL, a później przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja ustawy o stosunku państwo-Kościół, likwidująca Komisję Majątkową, wejdzie w życie 1 lutego, a więc w dniu jutrzejszym i od tego czasu skarga dotycząca Komisji może już zostać uznana za bezprzedmiotową. Według jednego z wnioskodawców tej skargi, posła SLD Sławomira Kopycińskiego swoją prośbę marszałek tłumaczył m.in. opinią o możliwości zachwiania równowagi finansów publicznych ze względu na ewentualne roszczenia poszkodowanych przez Komisję (w przypadku stwierdzenia jej nielegalności).
Do wniosku marszałka Sejmu przychylił się dzisiaj również przedstawiciel wnioskodawców skargi, poseł SLD Stanisław Rydzoń.
Komisja Majątkowa działała na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego z 19 maja 1989 r., przyjętej przez ostatni Sejm PRL. Komisja Majątkowa miała za zadanie zwracanie Kościołowi rzymskokatolickiemu tych ziem, które nie podlegały ustawie o nacjonalizacji mienia z 1950 r., gdyż nie przekraczały powierzchni 50 ha, lecz mimo tego były - z naruszeniem ówczesnych przepisów - nacjonalizowane (często również bez wydawania odpowiednich pokwitowań). W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Komisji - oprócz jednoinstancyjnego trybu procedowania - zarzucano różne nadużycia, w tym przekazywanie podmiotom kościelnym ziem im nienależnych czy działania korupcyjne, w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich. Poszkodowanymi w wyniku prac Komisji Majątkowej miały być m.in. podmioty samorządowe, w których posiadaniu znajdowały się w międzyczasie ziemie przekazane później Kościołowi.
Joanna Darkiewicz
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?