Pakistan: Nakaz aresztowania Musharrafa

[2011-02-12 13:10:25]

12 lutego w ramach śledztwa dotyczącego zabójstwa w 2007 roku byłej premier Benazir Bhutto pakistański sąd wydał nakaz aresztowania przebywającego na emigracji byłego prezydenta kraju Perveza Musharrafa (na zdjęciu) i zażądał jego obecności podczas następnego posiedzenia 19 lutego. Decyzja ta jest najwyraźniej oparta na raporcie pakistańskich śledczych, którzy wiążą byłego prezydenta z tą sprawą. W ubiegłym tygodniu Federalna Agencja Śledcza (FIA), prowadząca dochodzenie, wymieniła go jako jednego z winnych i postawiła mu ciężkie zarzuty. Gazeta "Dawn" napisała, że Musharraf najpierw zlecił policji zmianę środków bezpieczeństwa wokół Bhutto, a potem kazał pozacierać ślady na miejscu zamachu. Nakaz aresztowania wydano po tym jak w grudniu 2010 roku sąd nakazał aresztować dwóch wysokich rangą oficerów policji zarzucając im, że nie zapewnili Bhutto wystarczającej ochrony.

Przedstawiciel byłego prezydenta Fawad Chaudhry, który reprezentuje nową partię Musharrafa Muzułmańską Ligę Pakistanu, oświadczył, że Musharraf nie zamierza zastosować się do nakazu, uznając sprawę za "całkowicie niedorzeczną". Były prezydent, który sam był dwukrotnie celem zamachów bombowych, wielokrotnie oddalał zarzuty, iż wojsko czy służby bezpieczeństwa mogły być uwikłane w zabójstwo Bhutto.

Jak podaje PAP, Musharraf, były dowódca wojskowy, który doszedł do władzy w wyniku bezkrwawego zamachu stanu w 1999 roku, mieszka na emigracji od czasu, gdy zagrożony impeachmentem ustąpił w 2008 roku. Większość czasu spędza w Londynie i Dubaju. Zapowiada jednak, że wkrótce zamierza wrócić do kraju oraz, że do marca chce założyć tam biura swojej nowej partii.

W raporcie komisji ONZ, która badała sprawę zabójstwa byłej premier, opublikowanym w ubiegłym roku w Nowym Jorku, napisano, że żadne wiarygodne śledztwo nie powinno wykluczać możliwości, iż zamieszani w zbrodnię byli członkowie pakistańskiej armii, czy służb bezpieczeństwa. Raport skrytykował pakistańskie władze zarzucając im utrudnianie śledztwa. Według wstępnego dochodzenia za zabójstwo odpowiadał przywódca talibów Baitullah Mehsud.

Bhutto została zamordowana 27 grudnia 2007 roku w samobójczym ataku na wiecu wyborczym w Rawalpindi w kilka tygodni po tym, jak wróciła do kraju z emigracji. Jej zabójstwo było jednym z najbardziej szokujących wydarzeń w historii Pakistanu i wciąż otoczone jest tajemnicą. Bhutto była żoną obecnego prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku