Bydgoszcz, Katowice: Protesty kolejarzy

[2011-02-12 15:48:32]

Zgodnie z zapowiedziami z poprzedniej pikiety kolejarze wyszli na ulice w Bydgoszczy (8 lutego) i w Katowicach (11 lutego). Oba protesty były zorganizowane przez trzy największe kolejarskie związki zawodowe: Sekcję Krajową Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Federację Związków Zawodowych Pracowników PKP i Konfederację Kolejowych Związków Zawodowych. Skupiają one ok. 80 proc. pracowników kolei.

Bydgoski protest zgromadził ok. stu osób. Zebrani w swych wypowiedziach kładli nacisk na fakt, że rząd nie traktuje równo kolei i dróg. Wszyscy przemawiający podkreślali, że w Unii Europejskiej są one finansowane w stosunku 40:60, a w Polsce - 15:85. Waldemar Bogatkowski z sekcji "Infrastruktura i transport" Regionu Bydgoskiego "Solidarności" twierdził, iż taki stan rzeczy prowadzi do zamykania kolejnych linii kolejowych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zlikwidowano 25 procent sieci linii kolejowych w Polsce - najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, a brak środków na infrastrukturę kolejową grozi zamknięciem kolejnych 9 tys. km szlaków. Całe regiony kraju czeka dalsza marginalizacja, a podział na Polskę A i B będzie się wciąż pogłębiał - twierdził.

Kolejarze podczas protestu deklarowali swą gotowość do strajku generalnego. W większym stopniu, niż szefowie kolejarskich związków, wykazywali ją szeregowi pracownicy. Jeśli politycy nie będą chcieli z nami rozmawiać, to jesteśmy gotowi do strajku generalnego. To byłaby katastrofa, ale możemy nie mieć innego wyboru - powiedział Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów i przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.



Około 300 osób zgromadził protest związkowców w Katowicach. Tam również nie zabrakło twierdzeń o gotowości do podjęcia akcji strajkowej. Związkowcy na ręce wojewody złożyli petycję, zaadresowaną do premiera Donalda Tuska, na której wyrazili swe postulaty. Kolejarze domagają się m.in. zwiększenia finansowania modernizacji infrastruktury kolejowej i nakładów na utrzymanie dróg kolejowych oraz zakupu nowych wagonów i taboru kolejowego. Na piśmie wyrażono również sprzeciw wobec rządowego projektu nowelizacji ustawy o restrukturyzacji PKP i ustawy o transporcie kolejowym w części dotyczącej możliwości ogłoszenia upadłości spółek kolejowych. Związkowcy wyrazili również niezgodę na dalsze dzielnie spółki Przewozy Regionalne.

Podczas pikiety, w tłumie zebranych, pojawił się symboliczny kondukt żałobny, a kolejarska orkiestra grała żałobne marsze. Przy trumnie związkowcy napisali: "Ostatnia podróż reformatorów PKP".

Pod koniec protestu skandowano: "Strajk! Strajk! Jutro strajk!".

Piotr Kuligowski


Fot.: www.wladzarobotnicza.pl.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


28 listopada:

1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.

1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.

1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.

1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.

1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.

1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.

2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.

2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.


?
Lewica.pl na Facebooku