Szwajcaria: Referendum w sprawie broni (akt.)

[2011-02-13 08:31:25]

13 lutego Szwajcarzy zdecydowali w referendum, czy nadal będzie można trzymać w domu broń palną. Związane z wielowiekową tradycją szwajcarskie prawo dotyczące posiadania broni palnej należy do najbardziej liberalnych na świecie. Każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest objęty służbą wojskową, ma prawo trzymać broń w domu. Ponad 2 miliony obywateli w tym kraju posiada więc w mieszkaniu karabin lub pistolet. Musi być on odpowiednio zabezpieczony i nie może być przechowywany razem z amunicją. Jednak, według ostatnich badań Ministerstwa Zdrowia, aż 49 proc. samobójstw w Szwajcarii popełnia się z broni wojskowej. To właśnie te badania spowodowały poddanie pod głosowanie nowej ustawy o zaostrzeniu reguł przechowywania broni.

Według propozycji nowego prawa broń wojskowa miała być zdeponowana w koszarach. Inne rodzaje broni miały zostać objęte obowiązkiem ścisłe rejestracji przez państwo. Inicjatorzy zmian domagali się też, aby ubiegający się o pozwolenie udowodnili, że broń jest im potrzebna i że potrafią się nią posługiwać. Nie miało być wymagane zezwolenie na broń myśliwską, sportową czy stare karabiny; niezbędne natomiast - pozwolenie na posiadanie pistoletów, rewolwerów, karabinów półautomatycznych.

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa, obecnie w niektórych kantonach wystarczy wysłać pocztą wypełniony formularz o posiadaniu broni wraz z oświadczeniem o niekaralności. Inicjatorzy głosowania twierdzą, że to należałoby zmienić. Także cudzoziemcy posiadający pozwolenie na pobyt stały - za wyjątkiem pochodzących z krajów bałkańskich, Turcji, Sri Lanki i Algierii - mogą kupić w Szwajcarii broń.

Wynik referendum

Szwajcarzy opowiedzieli się za pozostawieniem w niezmienionej postaci liberalnych zasad dotyczących posiadania i nabywania broni palnej, o których zaostrzenie zabiegała lewica, a także organizacje kobiece i pacyfistyczne.

Według ostatecznych wyników większość kantonów (14 z 26) odrzuciła projekt, który miał zmienić tradycję istniejącą od roku 1874 - możliwości przechowywania broni palnej w domu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku