Warszawa: Organizacje lokatorskie rozmawiają z BPL

[2011-02-14 12:39:25]

11 lutego doszło w Warszawie do spotkania przedstawicieli Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Komitetu Obrony Lokatorów z zastępcą dyrektora miejskiego Biura Polityki Lokalowej Markiem Goluchem.

Spotkanie dotyczyło postulatów ruchu lokatorskiego związanych z budową mieszkań komunalnych. Przedstawił je Adam Zapyłkin. Wśród wymienionych propozycji znalazła się współpraca miasta w firmami budowlanymi, które w zamian za budowanie mieszkań komunalnych otrzymywałyby grunty od miasta. To pozwoliłoby ograniczyć koszty budowy jednego metra kwadratowego (powierzchni użytkowej) do 3-3,5 tys., a nawet niższej kwoty. Według wyliczeń strony lokatorskiej aby budować 2400 lokali rocznie należałoby na to przeznaczyć mniej niż 3 proc. miejskiego budżetu.

Marek Goluch stwierdził, że BPL jest świadome problemu braku mieszkań. Według niego problemu nie da się rozwiązać, póki nie będzie prawa pozwalającego weryfikować co jakiś czas kto mieszka w mieszkaniach komunalnych i uzależniać czynsze od zarobków tych osób. W obecnych warunkach zdarzają się bowiem przypadki dziedziczenia prawa do lokali przez osoby mogące sobie pozwolić nawet na komercyjny zakup mieszkania.

Według BPL miasto planuje również intensyfikację budowy mieszkań, chociaż przedstawiciel biura twierdził, że dużą przeszkodą jest brak odpowiedniego wsparcia dla Towarzystw Budownictwa Społecznego. Obecnie muszą one brać komercyjne kredyty na budowę, co wpływa także na dużą wysokość czynszów.

Miasto zastanawia się również nad wprowadzeniem partnerstwa publiczno-prywatnego w kwestii zarządzania nieruchomościami oraz budowy domów komunalnych.

Przedstawiciel BPL narzekał również na szybki wzrost stawek odtworzeniowych, czyli podawanej przez wojewodę ceny wybudowania 1 metra kwadratowego powierzchni. Przedstawiciele lokatorów odpowiedzieli, że błędna jest polityka uzależniająca czynsze komunalne od właśnie tej wartości i należy ją szybko zmienić.

Planowane są kolejne rozmowy tematyczne dotyczące sytuacji mieszkaniowej. Strona lokatorska będzie się również domagała szerszych konsultacji społecznych przy przygotowaniu przez miasto planu gospodarowania zasobem komunalnym i innych aktów dotyczących polityki mieszkaniowej miasta.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 października:

1929 - Krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował tzw. wielki kryzys.

1934 - Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

1936 - W Hiszpanii sformowano batalion im. Jarosława Dąbrowskiego pod dowództwem Bolesława (Stanisława) Ulanowskiego.

1942 - Gwardia Ludowa dokonała pierwszego zamachu bombowego na Café Club.

1943 - Oddział GL im. gen. Józefa Bema stoczył całodzienną bitwę z obławą niemiecką w lasach na Diablej Górze na Kielecczyźnie.

1956 - Imre Nagy został premierem Węgier.

1956 - Władysław Gomułka wygłosił przemówienie do kilkuset tysięcy osób podczas wiecu na Placu Defilad w Warszawie.

1962 - Pierwsze radzieckie frachtowce wraz z towarzyszącymi im okrętami podwodnymi dotarły do ustanowionej przez Amerykanów linii blokady wokół Kuby.

1970 - Salvador Allende został wybrany prezydentem Chile.

1975 - Na Islandii doszło do jednodniowego strajku kobiet.

2005 - W Detroit zmarła Rosa Parks, amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, będąca symbolem walki z segregacją rasową.


?
Lewica.pl na Facebooku