Tajlandia: Uchodźcy z Birmy doświadczają głodu

[2011-02-26 09:11:14]

Sytuacja uchodźców birmańskich w Tajlandii pogarsza się. Coraz większej liczbie uciekinierów z rządzonej przez juntę wojskową Birmy grozi głód. W Tajlandii w obozach dla uchodźców mieszka obecnie około 160 tysięcy ludzi. W obozach brakuje wystarczającego dostępu do wody pitnej i żywności; nie ma odpowiednich warunków sanitarnych. Uciekinierzy dostają tygodniami jedynie po miseczce ryżu dziennie.

Do częstych ucieczek ludności cywilnej z Birmy do Tajlandii doprowadziły w ostatnich miesiącach walki wojsk rządowych z wywodzącymi się z mniejszości narodowych powstańcami, głównie Karenami, którzy stanowią 7 procent mieszkańców Birmy. Fala uciekinierów licząca w ostatnim czasie około 10 tysięcy osób znalazła schronienie w prymitywnych obozach. Władze Tajlandii tolerują ich istnienie na terenach pogranicza birmańsko-tajskiego, ale ich nie finansują. Potrzeby materialne i żywnościowe uchodźców zabezpieczane są wyłącznie dzięki działalności organizacji humanitarnych z wielu krajów świata.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku