Kuba: UNICEF chwali rząd za politykę na rzecz praw dziecka

[2011-03-04 14:03:32]

Rząd Kuby został wyróżniony przez ONZ-owską organizację UNICEF za skuteczną pracę na rzecz zapewnienia dzieciom godnego poziomu rozwoju. Przedstawiciel UNICEF José Juan Ortiz komentując politykę rządu Kuby powiedział: Kuba pokazała, że odpowiedź na potrzeby dzieci nie wymaga środków ekonomicznych, lecz politycznej woli. Pomimo, że jest to kraj blokowany i z ograniczonymi zasobami, wypracował model na rzecz wprowadzania w życie praw dziecka, ze wskaźnikami, które są jednymi z najwyższych na świecie.

Ortiz określił mianem "cudownej pracy", dokonania państwa kubańskiego w dziedzinie ochrony praw dzieci po 1959 roku. Wśród osiągnięć szczególnie zasługujących na pochwałę wymieniono dobrą opiekę medyczną, o jakiej mogą tylko pomarzyć mieszkańcy innych krajów kontynentu, dzięki czemu wskaźnik umieralności niemowląt na Kubie jest jednym z najniższych na świecie. Inną dziedziną o której wspomina się w kontekście opieki nad dziećmi, jest wysoki poziom szkolnictwa, dzięki czemu wszystkie dzieci na Kubie zapisane są do szkół. Kuba jest także w światowej czołówce jeśli chodzi o dostęp do praw zapisanych w Konwencji Na temat Praw Dziecka ONZ. Jest to też jedyny kraj latynoski, gdzie nie występuje problem bezdomności wśród dzieci.

Przy badaniu poziomu i jakości systemu opieki nad dziećmi, wykorzystywany jest między innymi system zwany Child Development Index (CDI). Sumuje on wiele czynników mających wpływ na dobry, zdrowy i bezpieczny rozwój dzieci na świecie, w tym opiekę zdrowotną, edukację i jakość żywienia. Opracowywaniem i publikacją raportów CDI zajmuje się międzynarodowa organizacja Save the Children i naukowcy z londyńskiej School of Oriental and African Studies (SOAS). W raporcie CDI w 2009 roku Kuba stanęła w czołówce rankingu wśród krajów Ameryki Południowej, przechodząc z drugiego miejsca na tym kontynencie zajmowanego w latach 90-tych (po Argentynie) na pierwsze miejsce. Postęp w zapewnianiu praw dziecka zauważany jest w ostatnich latach także w innych krajach Ameryki Południowej i tak na przykład drugie i trzecie miejsce po Kubie zajmują obecnie w Ameryce Południowej Kostaryka i Argentyna. Dla przykładu USA, kraj o wiele zamożniejszy, jest w tyle za Kubą i zajmuje w indeksie CDI 23 miejsce. Raporty CDI są publikowane co parę lat.

Organizacja Save the Children zaobserwowała, że każdego roku na całym świecie umiera ponad 9 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat. Jedna czwarta wszystkich dzieci na świecie cierpi na niedowagę a 75 milionów dzieci w wieku szkolnym nie jest zapisanych do żadnej szkoły.

Atakowana i poddawana międzynarodowej presji Kuba pomimo swoich problemów gospodarczych radzi sobie z wieloma problemami, z którymi nie chcą sobie poradzić kraje bogatsze. Spośród 900 tysięcy dzieci umierających na świecie każdego miesiąca w wyniku biedy, żadne dziecko nie jest kubańskie. 200 milionów dzieci na całym świecie śpi każdego dnia na ulicy a żadne z nich nie jest kubańskie. Na całym świecie 250 milionów dzieci w wieku poniżej 13 roku życia jest zmuszonych do pracy, by przeżyć. Ponad milion dzieci rocznie jest zmuszanych do prostytucji a dziesiątki tysięcy dzieci padają ofiarą międzynarodowego handlu organami. 25 tysięcy dzieci umiera każdego dnia na odrę, malarię, błonicę, zapalenie płuc i z powodu niedożywienia. Żadne z nich nie jest kubańskie.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku