Jemen: Protesty w całym kraju

[2011-03-08 23:11:04]

8 marca co najmniej jedna osoba zginęła, a około 130 zostało rannych w wyniku wzmagających się protestów na terenie Jemenu. Ich uczestnicy domagli się ustąpienia prezydenta Alego Abdullaha Saliha, rządzącego krajem od ponad 30 lat. Jemeńskie wojsko przypuściło szturm na uniwersytet w stolicy Sanie, używając gumowych pocisków oraz gazu łzawiącego przeciw studentom, którzy żądają dymisji Saliha. Jak podała agencja Reutera, powołując się na relacje świadków, rannych w wyniku zajścia zostało co najmniej 50 osób, w tym trzy osoby - ciężko. Wcześniej przedstawiciele opozycji mówili o 20 rannych.

W więzieniu w stolicy Jemenu Sanie doszło do zamieszek z udziałem tysięcy więźniów, którzy wzięli ok. 10 strażników jako zakładników, żądając ustąpienia prezydenta. Według relacji jednego ze strażników rozruchy zaczęły się dzień wcześniej, gdy więźniowie podpalili swoje koce i materace i rozpoczęli okupację głównego więziennego dziedzińca. Straż więzienna wystrzeliła w powietrze gaz łzawiący i gumowe pociski, jednak nie powstrzymały one protestujących. Co najmniej jeden więzień zginął, a ponad 80 odniosło obrażenia, jak poinformował Abdelrahman Burman, prawnik i przewodniczący organizacji praw człowieka "Sajin" (Więzień). Wśród rannych było jego zdaniem 20 policjantów i strażników.

Jak podała agencja Associated Press, w położonym na południu Jemenu mieście Aden "tłum kobiet" dołączył do demonstracji, po tym jak dzień wcześniej młody protestujący został postrzelony w głowę.

W prowincji (muhafazie) Ibb, na południowym zachodzie Jemenu, dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice. Domagali się wymierzenia sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za niedzielny atak, jak to ujęła opozycja, "rządowych bandytów" na demonstrantów na głównym placu miasta Ibb. Zginęła wtedy jedna osoba, 53 zostały ranne.

4 marca Salih odrzucił przedstawiony przez opozycję plan oddania przez niego władzy do końca 2011 roku.

W Jemenie od ponad dwóch tygodni trwa fala protestów zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku