Chiny wykluczają reformy systemu politycznego

[2011-03-11 12:33:14]

Wu Bangguo (na zdjęciu), przewodniczący Stałego Komitetu chińskiego parlamentu, podczas dorocznego przemówienia oświadczył, że Chiny nigdy nie zaadaptują systemu wielopartyjnego i żadnego z modeli politycznych w stylu zachodni. Jeżeli Chiny zmienią właściwą orientację polityczną, kraj może wpaść w otchłań wewnętrznej dezorganizacji - powiedział, występując w pekińskiej Hali Ludowej przed prawie trzema tysiącami delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najwyższego organu władzy państwowej. Wu w transmitowanym na żywo przemówieniu dodał również, że Chiny chcą poprawiać swój system prawny oraz że nigdy nie będą ślepo naśladowały innych. Różne kraje mają różne systemy, ale my nie kopiujemy systemów prawnych innych, zachodnich krajów.

Wu, który de facto jest drugą osobą w państwie, po przewodniczącym Hu Jintao, podkreślił, że "poluzowanie uścisku Partii Komunistycznej" mogłoby naruszyć stabilność w kraju i zwiększyć ryzyko wewnętrznych konfliktów. Było to najbardziej jednoznaczne wyrażenie stanowiska Chin od początku ostatnich protestów w krajach arabskich. Od wybuchu rewolucji w krajach Afryki Północnej, w Internecie pojawiły się anonimowe nawoływania do protestów w Państwie Środka. Spowodowały one wzmożone środki bezpieczeństwa ze strony władz i dodatkowe patrole na ulicach większych chińskich miast, jednak do znaczących manifestacji nie doszło.

Aby uniknąć nagłaśniania protestów, wprowadzono również restrykcje dla zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Chinach. Wielu z nich podczas prób relacjonowania zapowiadanych antyrządowych demonstracji zostało zatrzymanych, a jeden z nich - jak podaje Klub Dziennikarzy Zagranicznych w Chinach - dotkliwie pobity przez nieumundurowanych policjantów.

Komentator polityczny Johnny Lau Yuisiu powiedział hongkońskiemu dziennikowi "South China Morning Post": Partia ewidentnie obawia się wzrostu żądań politycznych i ideologicznego zamieszania wśród społeczeństwa oraz wśród członków partii w wyniku "jaśminowej rewolucji".

Rządowa agencja Xinhua donosi, że delegaci Ogólnochińskiego Zjazdu Przedstawicieli Ludowych (chińscy parlamentarzyści) o uwagach Wu Bangguo wypowiadali się bardzo pozytywnie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku