Chiny wykluczają reformy systemu politycznego

[2011-03-11 12:33:14]

Wu Bangguo (na zdjęciu), przewodniczący Stałego Komitetu chińskiego parlamentu, podczas dorocznego przemówienia oświadczył, że Chiny nigdy nie zaadaptują systemu wielopartyjnego i żadnego z modeli politycznych w stylu zachodni. Jeżeli Chiny zmienią właściwą orientację polityczną, kraj może wpaść w otchłań wewnętrznej dezorganizacji - powiedział, występując w pekińskiej Hali Ludowej przed prawie trzema tysiącami delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najwyższego organu władzy państwowej. Wu w transmitowanym na żywo przemówieniu dodał również, że Chiny chcą poprawiać swój system prawny oraz że nigdy nie będą ślepo naśladowały innych. Różne kraje mają różne systemy, ale my nie kopiujemy systemów prawnych innych, zachodnich krajów.

Wu, który de facto jest drugą osobą w państwie, po przewodniczącym Hu Jintao, podkreślił, że "poluzowanie uścisku Partii Komunistycznej" mogłoby naruszyć stabilność w kraju i zwiększyć ryzyko wewnętrznych konfliktów. Było to najbardziej jednoznaczne wyrażenie stanowiska Chin od początku ostatnich protestów w krajach arabskich. Od wybuchu rewolucji w krajach Afryki Północnej, w Internecie pojawiły się anonimowe nawoływania do protestów w Państwie Środka. Spowodowały one wzmożone środki bezpieczeństwa ze strony władz i dodatkowe patrole na ulicach większych chińskich miast, jednak do znaczących manifestacji nie doszło.

Aby uniknąć nagłaśniania protestów, wprowadzono również restrykcje dla zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Chinach. Wielu z nich podczas prób relacjonowania zapowiadanych antyrządowych demonstracji zostało zatrzymanych, a jeden z nich - jak podaje Klub Dziennikarzy Zagranicznych w Chinach - dotkliwie pobity przez nieumundurowanych policjantów.

Komentator polityczny Johnny Lau Yuisiu powiedział hongkońskiemu dziennikowi "South China Morning Post": Partia ewidentnie obawia się wzrostu żądań politycznych i ideologicznego zamieszania wśród społeczeństwa oraz wśród członków partii w wyniku "jaśminowej rewolucji".

Rządowa agencja Xinhua donosi, że delegaci Ogólnochińskiego Zjazdu Przedstawicieli Ludowych (chińscy parlamentarzyści) o uwagach Wu Bangguo wypowiadali się bardzo pozytywnie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku